Vzácny objav dinosaurích pozostatkov odhalil poslednú večeru tohto predátora! Na čom si pochutnával predtým, než zomrel?

Výskumníci z McGill University ostali zaskočený objavom, ktorý je mimoriadnou vzácnosťou.

microraptor nebol vyberavým predátorom
Zdroj: Wikimedia (Durbed)

Výskumníci z McGill University objavili vzácnu fosíliu, ktorá im ponúkla lepší pohľad na drobného oportunistického predátora. Ním bol takzvaný Microraptor, ktorý sa živil rybami, vtákmi, či jaštermi počas obdobia, kedy na Zemi vládli dinosaury.

Fosília však vedcom ukázala oveľa viac, ako len malého predátora. V hrudnom koši objavili úplnú fosíliu nohy, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou patrila nejakému cicavcovi. Do dnešného dňa výskumníci objavili stovky kostier mäsožravých dinosaurov, no len 20 z nich si dokázalo zachovať aj svoje posledné jedlo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Spočiatku som tomu nedokázal uveriť. Zdalo sa, že sa vo vnútri fosílie nachádza noha malého hlodavca. Na dĺžku mala približne centimeter a vo vnútri fosílie microraptora sa dokonale zachovala. Vďaka nálezu sme mohli nahliadnuť do stravovacích návykov tvorov, ktoré už milióny rokov na našej planéte neexistujú. Hovoríme teda o mimoriadne významnom objave,“ vysvetlil Hans Larsson, ktorý sa na výskume fosílie podieľal.

Predpokladá sa, že microraptor bol opereným druhom, ktorý mal krídla ako na predných tak aj na zadných končatinách. Uvažuje sa, že tento druh dinosaura sa viaže s evolúciou a vznikom moderných vtákov. Bol veľký ako dnešná vrana, no v tej dobe sa radil k najmenším dinosaurom. Prvú fosíliu microraptora objavili paleontológovia v Číne začiatkom roku 2000.

microraptor nebol vyberavým predátorom
Zdroj: Hans Larsson

„Už v minulosti sa nám podarilo objaviť microraptorov, ktoré sa zachovali aj s časťami ryby, vtáka alebo jaštera. Na základe nedávno preskúmanej fosílie už vieme aj to, že sa živili drobnými cicavcami. Objav nám zároveň ukázal to, že čo sa stravy týka, microraptor si veľmi nevyberal,“ tvrdí Larsson.

Úloha v ekosystéme

To že sa tento druh drobného dinosaura živil všeličím autori výskumu považujú za mimoriadne významnú správu. Predpokladá sa, že microraptor bol prvým mäsožravcom svojho druhu tým, že lovil z viacerých druhov. Dnes existuje niekoľko podobných predátorov, napríklad líšky alebo vrany. Tieto živočíchy sa dokážu živiť viacerými druhmi, vďaka čomu pomáhajú udržiavať rovnováhu v ekosystéme.

„Pre potreby tejto štúdie nehovoríme o vzťahu predátor-korisť, ale skôr o vzťahu mäsožravec-potrava. Ak totiž vnímame živočíchy ako predátory, ktoré svoju korisť lovia, zakladáme určitý vzťah medzi nimi a hovoríme o určitom deji, ktorý nemusel prebehnúť. Ak mäsožravec nájde zdochlinu, z ktorej sa nažerie, nemôžeme hovoriť o predátorovi a o zdochline ako koristi,“ píše sa v štúdii.

Samotné správanie microraptora stále zahaľuje rúško tajomstva a aj istej dávky kontroverzie. Preto zatiaľ nie je jasné určiť, aké bolo jeho správanie ako predátora. Viaceré výskumy naznačujú, že lovil aj v noci a aj počas dňa.

Microraptor zastával podobnú úlohu ako dnešné líšky, teda mohol udržiavať rovnováhu v ekosystéme, naznačuje objav. Vedci tak získavajú cenné informácie o tom, ako fungovali prastaré ekosystémy. Keďže bol microraptor pomerne rozšíreným živočíchom, ďalšia štúdia prehistorických ekosystémov môže vedcom ponúknuť viac informácií o tom, ako sa týmto živočíchom medzi dinosaurami darilo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre