Vývojárska verzia prehliadača Chrome 86 odhaľuje niekoľko funkcií, ktoré uvítajú mnohí používatelia

Vývojárska verzia prehliadača Chrome schováva v sebe viacero vylepšení

Internetovy prehliadac chrome
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo Google Chrome

Spoločnosť Google začína medzi používateľmi šíriť novú verziu vývojárskeho prehliadača Chrome, ktorý vo svojich útrobách schováva niekoľko noviniek. Nie tak dávno sme písali o možnosti kontroly hesiel, ktoré máte uložené v prehliadači Chrome, a automatických upozorneniach na ich zmenu v prípade ich odhalenie.

Portál beebom.com najnovšie upozorňuje na uvoľnenie vývojárskej verzie Chrome 86 v rámci BETA programu. Spoločnosť Google novou verziou prehliadača začala aktívne testovať niekoľko noviniek. Jednou z nich je napríklad možnosť rýchlej zmeny prihlasovacích údajov pri heslách, ktoré boli nejakými službami prezradené. Funkcia funguje na veľmi jednoduchom princípe. Po skontrolovaní hesiel vám v rozhraní pribudne pri prezradených prihlasovacích údajoch tlačidlo „Zmeniť heslo“, tak ako môžete vidieť nižšie na obrázku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

pribudnutie tlacidla na zmenu hesla pri prezradenych uctoch_google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na spomínané tlačidlo budete priamo presmerovaný na stránku poskytovateľa služby, v rámci ktorej došlo k úniku hesiel.

Verziou Chrome 86 Google zapol takzvaný Native File System API. Ide o vývojársku knižnicu, ktorá umožňuje prevádzkovateľom stránok prístup k úložisku vášho zariadenia po udelení súhlasu používateľom. Toto opatrenie umožňuje vývojárom vytvárať pokročilejšie webové aplikácie.

Google Chrome 86_nove API pristup k lokalnym datam
Zdroj: blog.chromium.org

„Nové rozhranie Native File System API umožňuje vývojárom vytvárať výkonné webové aplikácie, ktoré interagujú so súbormi na lokálnom zariadení používateľa, ako sú IDE, editory fotografií a videa, textové editory a ďalšie.“  píše Google vo svojom blogu.

Ďalšia novinka, ktorú Google zavádza, sú takzvané „Quick Focus Highlight“. Ak je táto funkcia aktívnou, tak spôsobí to, že sa nad aktívnym prvkom zobrazí ďalší indikátor zaostrenia, a to aj v prípadoch, keď má stránka deaktivované štýly zaostrenia pomocou CSS. Ide o funkciu, ktorú uvítajú hlavne používatelia, ktorí využívajú klávesnicu na pohyb v rozhraní prehliadača.

Google Chrome 86_zvyraznene ovladanie
Zdroj: blog.chromium.org

 

Okrem iného Google pridal novú metaznačku do prehliadača, ktorej cieľom je šetrenie batérie. Využitie nájde hlavne pri stránkach, ktoré spotrebovávajú viac energie a výkonu počítača, prípadne iného zariadenia. Táto značka by mala „odporučiť“ v určitých častiach webstránok iné správanie v spojitosti s využívaním zdrojov, ako je požadované zo strany prevádzkovateľa.  Google hovorí, že v ideálnom prípade by mali webové stránky tieto odporúčania rešpektovať.

Google ďalej píše, že v prehliadača Chrome ukončuje podporu a odstraňuje podporu pre adresy URL FTP. Aktuálna implementácia protokolu FTP v prehliadači Google Chrome nepodporuje šifrované pripojenia (FTPS) ani servery proxy. Za týmto krokom stojí to, že túto funkciu využíva veľmi malé percento používateľov prehliadača.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre