Výskumníci zaznamenali desivý zvuk magnetického pola Zeme: Vypočujte si, ako znie. Naskočí vám z neho husia koža!

Chráni nás pred radiáciou a solárnym vetrom, no to ako znie naháňa husiu kožu.

Ako vzniká magnetosféra, ktorá nás ochraňuje pred škodlivým žiarením?
Zdroj: NASA

Magnetické pole je pre život na planéte Zem mimoriadne dôležité, chráni nás totiž pred škodlivým žiarením z vesmíru. Nemôžeme ho však vidieť a vôbec by nás nenapadlo, že by sme ho mohli počuť. Európska vesmírna agentúra však dáva do popredia prácu vedcov z Dánskej technickej univerzity, ktorým sa podarilo zachytiť magnetické signály zemského ochranného poľa a pretvoriť ich na zvuk. Výsledok vám privodí zimomriavky.

Zemská magnetosféra je dynamickou a mimoriadne komplexnou „bublinou“ okolo planéty. Nielenže nás chráni pred radiáciou, ale aj pred nabitými časticami solárneho vetra. Niekedy sa však aj tieto častice dostanú cez magnetické pole a zasiahnu našu atmosféru. Keď sa stretnú s molekulami kyslíku a dusíku, uvoľní sa energia vytvárajúca zelenkavo-modré svetlo, ktoré vytvára polárnu žiaru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Polárnu žiaru možno považovať za vizuálny odraz interakcie solárneho vetra, magnetického poľa a atmosféry, no stále to nie je reprezentácia magnetického poľa samotného. To mimochodom vzniká v mori roztaveného a žeravého železa 3-tisíc km pod našimi nohami. V útrobách Zeme prebiehajú konvekčné procesy, teda cyklický pohyb horúcejších vrstiev smerom k povrchu a chladnejších smerom k jadru planéty. Vďaka tomuto procesu môže naše magnetické pole vzniknúť.

V roku 2013 Európska vesmírna agentúra vypustila satelity Swarm, ktoré pomáhajú chápať magnetické pole Zeme tým, že merajú magnetické signály. Tie vznikajú nielen v jadre planéty, ale vychádzajú aj z plášťa, kôry a pozemských oceánov. Vďaka satelitom Swarm dokážu vedci lepšie pochopiť aj vrtochy kozmického počasia.

Nedávno sa vedcom z Dánskej technickej univerzity podarilo tieto signály pretvoriť na zvuk, za pomoci hudobníka Klausa Nielsena.

Zvuk magnetického poľa

„Náš tím využil dáta zo satelitov Swarm, no aj z ďalších zdrojov. Tieto signály následne manipulovali a dokázali vytvoriť audio reprezentáciu magnetického poľa. Náš projekt spája dokopy vedu a umenie naozaj jedinečným spôsobom,“ vysvetľuje Nielsen.

Výsledok je poriadne desivý, no napriek tomu fascinujúci. Reprezentuje magnetické pole generované jadrom planéty a jeho následnú interakciu so solárnou búrkou. Vedci zároveň získali prístup k 30 reproduktorom, nachádzajúcich sa v zemi na námestí Solbjerg v Kodani. Každý z reproduktorov reprezentuje inú polohu na Zemi a zároveň demonštruje ako sa naše magnetické pole menilo v rozmedzí 100-tisíc rokov. Ak sa nachádzate v Kodani alebo tam máte cestu, zvuky magnetosféry našej planéty si môžete ešte do konca tohto týždňa vypočuť. Pre tých, ktorí túto príležitosť nemajú, video nižšie zachytáva udalosť priamo z námestia.

Hoci znie nahrávka desivo, nemá nás vystrašiť. Možno je lepšie, že magnetické pole počuť nemôžeme, no nesmieme zabúdať na to, že sme na ňom závislí. Bez neho by naša planéta Zem s najväčšou pravdepodobnosťou vyzerala úplne inak.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre