Výskumníci v novej práci „klamali“ bylinožravé zvieratá: Ukázali, ako môžeme pred nimi chrániť vzácne rastliny

Ohrozené druhy rastlín alebo poľnohospodárske plodiny sú neustále pod útokom bylinožravcov. Nový výskum prináša humánny spôsob, ako ich chrániť.

Výskumníci ukázali, ako vieme chrániť vzácne rastliny pred bylinožravcami
Zdroj: Unsplash (Natalie Su)

Kŕmenie bylinožravcov predstavuje výrazný environmentálny a ekonomický problém. Existujú metódy, ako sa s týmto problémom vysporiadať, no väčšina z nich je buď neetická, nákladná alebo obmedzená. Výskumníci z University of Sydney ale vo svojej novej práci dokázali, že môžeme chrániť rastliny pred hladnými bylinožravcami veľmi zaujímavým spôsobom.  

Metóda vedcov pozostáva z toho, že môžeme tieto zvieratá oklamať pomocou ich vlastného čuchu. Ukázalo sa, že rastliny vieme ochrániť tak, že napodobníme pach iných rastlín, ktorým sa tieto zvieratá typicky vyhýbajú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Ide o ekvivalent metódy, v ktorej ochraňované rastliny obklopíme skutočnými rastlinami, ktoré bylinožravcovi nechutia. Týmto dokážeme zviera oklamať a trvá mu oveľa dlhšie, než ochraňované rastliny nájde a zje ich,” tvrdí vedúci nového výskumu, Patrick Finnerty.  

Po celom svete môžeme nájsť cenné rastliny, ktoré sú však potravou pre bylinožravcov žijúcich v okolí. Konzumácia týchto rastlín môže mať vážny ekologický alebo ekonomický dopad. Jedným spôsobom ochrany je odstrel zveri, no táto metóda môže byť neetická. Preto v rámci výskumu autori vytvorili umelé pachy, ktoré napodobňujú vône, ktorým sa určité živočíšne druhy prirodzene vyhýbajú.  

Metódu výskumníci otestovali aj v praxi. Tu sa skutočne potvrdilo, že umelé pachy dokážu neagresívnym spôsobom odlákať bylinožravcov od oblastí, ktoré chceme chrániť.  

“Mnohé živočíchy používajú svoj čuch na identifikovanie rastlín, ktoré pre ne slúžia ako potrava. Nová metóda teda predstavuje spôsob, ako tieto živočíchy odlákať od chránených oblastí alebo hospodárskych plodín,” pokračuje Finnerty.  

Presnejšie v rámci výskumu vytvorili neobľúbenú arómu rastliny Boronia pinnata a rozptýlili ju okolo chutného druhu Eucalyptus punctata. Následne sledovali, či dokáže nepríjemná aróma odlákať živočícha menom Wallaby, ktorý je veľmi podobný kengure.  

Prirodzené arómy fungujú najlepšie

Autori štúdie vysvetľujú, že predchádzajúce výskumy použili doslova odpudivé arómy, napríklad čili alebo motorový olej. Tieto metódy však mali svoje limity. Živočíchy si totiž postupne na tieto vône dokážu zvyknúť, čiže sa stanú neefektívnymi. Nová štúdia zvolila iný prístup. Namiesto odpudivých vôní zvolili arómy rastlín, s ktorými sa živočíchy stretávajú denne a ktorým sa prirodzene vyhýbajú, lebo im rastliny škodia alebo nechutia.  

Výskumníci vysvetľujú, že bylinožravé živočíchy si na tieto arómy pravdepodobne nezvyknú, no ak áno, trvá to oveľa dlhšie. Túto metódu ochrany by mohli vedci preniesť na každého cicavca a pravdepodobne aj bezstavovca. Bylinožravce sa však primárne spoliehajú na svoj čuch. Autori štúdie veria, že pomocou tejto metódy môžeme ochrániť ohrozené druhy rastlín po celom svete, pretože ide o lacnú, dostupnú a hlavne humánnu stratégiu, ktorá sa zakladá na chápaní bylinožravých živočíchov. Oproti iným neefektívnym alebo nehumánnym metódam ide o sľubnú alternatívu, ktorá by nám dovolila lepšie chrániť vzácne rastliny.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre