Výskumníci identifikovali chýbajúci evolučný zákon: Ten by nám mohol pomôcť popísať „pravidlá života“

Vedci a filozofi spojili sily a objavili mimoriadne dôležitý vzorec, ktorý prebieha všade okolo nás, a to nielen v živých organizmoch.

fyzikalny zakon vesmir
Zdroj: Vadim Sadovski / shutterstock.com

V rámci nedávno publikovanej štúdie výskumníci z Carnegie Science Earth and Planets Laboratory v spolupráci s ďalšími vedeckými inštitúciami, identifikovali doteraz chýbajúci prírodný zákon. Ten opisuje mimoriadne dôležité pravidlo vysvetľujúce ako náš svet funguje.  

V jednoduchosti tento zákon hovorí, že komplexné prírodné systémy sa postupom času vyvíjajú do stavu ešte väčšej komplexnosti, diverzity alebo väčších vzorcov. Zároveň zákon popisuje že evolúcia nie je výnimočnou len pre život na Zemi, no objavuje sa aj v ďalších mimoriadne komplexných systémoch. Medzi tieto systémy môžeme radiť planéty, hviezdy, atómy, minerály a ďalšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina prírodných zákonov bola vedecky popísaná pred viac ako 150 rokmi. Tieto zákony nám vysvetľujú ako funguje gravitácia, elektromagnetizmus, energia či pohyb. Cez tieto zákony vieme vysvetliť ako funguje svet, v ktorom žijeme.  

Nová štúdia je prídavkom k týmto zákonom. Ako sme už spomenuli, zákon rozpoznáva evolúciu ako bežnú charakteristiku komplexných systémov. Pod komplexnými systémami výskumníci chápu systémy zložené z množstva odlišných komponentov, napríklad atómov, molekúl alebo buniek. Tieto komponenty sa môžu usporiadať a preusporiadať opakovane. Ďalšou charakteristikou je to, že sú subjektom Ďalších prírodných procesov, ktoré môžu spôsobiť nespočetné množstvo usporiadaní komponentov. Len malé množstvo týchto konfigurácií však prežije proces “selekcie pre funkciu”. 

Výskumníci vysvetľujú, že v tomto prípade nezáleží na tom, či je systém živý alebo nie. Ak vznikne nová konfigurácia a vďaka nej sa zlepší fungovanie tohto systému, nastáva evolúcia. Vyššie spomínanou funkciou môže byť čokoľvek, no v prípade tradičného konceptu darwinovskej evolúcie je tou funkciou prežitie.  

Systém, v tomto prípade živý organizmus, sa snažil čo najlepšie splniť svoju funkciu, teda prežiť a vyprodukovať potomka. Ak sa objavila vlastnosť, ktorá mu funkciu prežitia uľahčovala, postupne sa táto funkcia stala charakteristickou vlastnosťou druhu.  

Evolučný zákon

V rámci novej štúdie vedci charakterizovali tri hlavné funkcie, ktoré sa môžu v prírode vyskytovať. Prvou je stabilita, teda len stabilné usporiadania atómov a molekúl môžu ďalej existovať. Existovať zároveň môžu aj dynamické systémy s prísunom energie.  

Poslednou funkciou je novosť. Vyvíjajúce systémy majú tendenciu skúmať nové konfigurácie, čím získavajú nové charakteristiky a možnosti. Evolučná história Zeme je pritom plná noviniek. Ako vysvetľujú vedci, fotosyntéza začala, keď sa bunky naučili získavať energiu zo svetla a mnohobunkový komplexný život vznikol, keď sa bunky naučili spolupracovať.  

Živočíšne druhy dokázali prežiť adaptovaním sa na nové správanie, napríklad plávanie, lietanie, kráčanie či rozmýšľanie. Rovnaká evolúcia prebieha aj v ríši minerálov. Na počiatku Slnečnej sústavy existovalo približne 20 minerálov, no vďaka komplexnejším fyzikálnym, chemickým a biologickým procesom ich dnes existuje takmer 5-tisíc.  

“Veríme, že Darwinova evolučná teória je mimoriadne významnou prácou, no zároveň je súčasťou väčšieho prírodného fenoménu. Vývoj vlastností, ktoré pomôžu veciam dosiahnuť špecifický cieľ, môžeme pozorovať všade okolo nás. Pozorujeme ho vo hviezdach, atómoch či mineráloch,” vysvetľuje vedúci výskumu, Robert M. Hazen.  

Evolúciu vedci nevnímajú ako niečo špecifické pre život. Skôr ju definujú v najzakladenejšom možnom zmysle, teda zmeny, ktoré sa udejú v určitom čase. Výskumníci zároveň predpokladajú, že vďaka tomuto novému prírodnému zákonu by sme mohli výrazne podporiť aj pátranie po živote vo vesmíre. Tvrdia, že pochopením čo delí evolúciu živých a neživých vecí by sme mohli identifikovať “pravidlá života”. Tie by nám pomohli pri hľadaní biologických známok na iných svetoch.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre