Nazvali to „instantná evolúcia“: AI za pár sekúnd navrhla to, čo prírode trvalo miliardy rokov

Bez pomoci človeka dokázala umelá inteligencia za malú chvíľu navrhnúť efektívneho chodiaceho robota. Nemala pritom žiadnu ľudskú pomoc.

Umelá inteligencia navrhla funkčného robota za pár sekúnd. Vedci to nazývajú instantná evolúcia
Zdroj: Northwestern University (Sam Kriegman)

Evolúcii trvalo miliardy rokov, kým vytvorila prvého živočícha schopného efektívnej chôdze. Umelá inteligencia to dokáže za sekundu, ako v novej štúdii dokázali vedci z Northwestern University.  

Výskumníci zadali umelej inteligencii jednoduchú úlohu, nech vytvorí robota, ktorý by dokázal kráčať po rovnom povrchu. Umelá inteligencia dokázala úspešne navrhnúť kráčajúceho robota len za niekoľko sekúnd. Umelej inteligencii to trvalo krátko, no čo je pôsobivejšie, AI funguje na komerčne dostupných osobných počítačoch.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina umelých inteligencií je náročná a vyžaduje si nielen obrovské datasety, ale aj výkon celého superpočítača. Aj v takýchto prípadoch sa ale umelá inteligencia spolieha na to, čo už človek niekedy v minulosti vytvoril, kopíruje teda cudzie dizajny. Nová umelá inteligencia dokáže generovať úplne nové myšlienky a pomerne inteligentné dizajny robotov spĺňajúcich požiadavky vedcov.  

“Podarilo sa nám objaviť mimoriadne rýchly dizajnový algoritmus, ktorý obchádza problémové body evolúcie. Čo je pôsobivejšie, naša umelá inteligencia to dokáže bez toho, aby sa spoliehala na ľudských dizajnérov, ich pohľad na problém a predchádzajúce práce. Umelej inteligencii sme povedali, že chceme robota, ktorý by dokázal chodiť po rovnej ploche. Potom sme stlačili tlačidlo a hotovo. Vytvorila nám nákres robota, ktorý nevyzeral ako žiadne zviera, ktoré kedy chodilo po Zemi. Tento proces nazývam Instantná evolúcia,” tvrdí vedúci štúdie, Sam Kriegman.  

Nová éra robotiky?

Kriegman získal pozornosť médii ešte v roku 2020, keď vytvoril takzvaných “xenobotov”. Išlo o prvých žijúcich robotov zložených výhradne z biologických buniek. Tentokrát sa Kriegman pokúša zapojiť umelú inteligenciu do dizajnu nových robotov a posunutiu vytvorenia umelého života bližšie k realite.  

Samotný robot je drobný, mäkký a nemá až tak jasný tvar. Kriegman vysvetľuje, že zatiaľ robota vyrobili z anorganických materiálov, no to sa môže v budúcnosti zmeniť. V tomto smere ide o prvý krok do novej éry, v ktorej dokáže umelá inteligencia navrhnúť rôzne nástroje, ktoré dokážu konať a mať vplyv na tento svet.  

“Keď sa človek pozrie na robota, možno uvidí len zbytočný vynález. Ja však vidím zrod nového organizmu,” tvrdí Kriegman.  

Autori štúdie hovoria, že hoci začali s príkazom vytvoriť chodiaceho robota, umelá inteligencia si poradí s hocijakým iným príkazom. Umelá inteligencia pracovala s materiálom, veľkým asi ako mydlo. Prvé dizajny neboli najúspešnejšie, no umelá inteligencia sa z každého pokusu poučila a ďalšia verzia bola lepšia a lepšia. Trvalo jej len deväť pokusov než vytvorila robota, ktorý dokáže kráčať približne rovnako rýchlo ako človek, teda prejde polovicu jeho dĺžky za sekundu. Znie to ako dlhý proces, no na bežnom laptope vytvorila AI tento dizajn, od nuly po plne funkčný model, za 26 sekúnd.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre