SpravodajstvoVeda a výskum

Vypočujte si „vesmírnu hudbu“: Vedci objavili planéty, ktorých obežné dráhy sa rytmicky opakujú

K dispozícii je aj video, ktoré zachytáva tento vzácny stav.

Vedci objavili novú sústavu TOI-178, ktorá pozostáva so šiestich planét, ktoré obiehajú svoje slnko v naozaj rytmickom pomere, píše portál Earthsky.org. Dokazuje to aj video, ktoré nám ukazuje „kozmickú hraciu skrinku.“

Pohyb planét je vyjadrený prostredníctvom hudobnej harmónie. Každej planéte bola pridelená nota na Pentatonickej stupnici a výsledok stojí za to. Sústava TOI-178 sa od nás nachádza približne 200-svetelných rokov a planéty okolo nej obiehajú v rezonancii, čo je vzácny druh obežných dráh. Pohyb planét okolo ich hviezdy vytvára vzorce, ktoré sa rytmicky opakujú. Zároveň dochádza každých pár obehov k zarovnaniu niektorých z planét, ktoré sa ocitnú na jednej línii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sústavu objavila Európska vesmírna agentúra pomocou teleskopu CHEOPS (pozn. redakcie: CHaracterising ExOPlanet Satellite). Podľa ich vyjadrení objav sústavy TOI-178 napáda súčasné teórie o planetárnych formáciách. Objav sústavy bol publikovaný 25. januára v denníku Astonomy and Astrophysics.

Vesmírny unikát

Planéty v sústave TOI-178 však nie sú jedinými, ktoré majú rezonančnú obežnú dráhu. Takýto vzácny príklad môžeme pozorovať aj u nás doma, v Slnečnej sústave. Mesiace Jupitera, Europa, Ganymédes a Io sú tiež na rezonančných obežných dráhach. Ich pomer je 4:2:1, čo znamená, že za každé štyri obehnutia mesiaca Io urobí Europa dve a Ganymédes jedno. Pomer v ktorom obiehajú planéty v sústave TOI-178 je 18:9:6:4:3. Prvá planéta sa do vzorca neráta, pretože prvá planéta v tejto sústave nemá rezonančnú obežnú dráhu s ostatnými.

Tím vedcov, ktorý stál za objavením sústavy sa rozhodol planétam dôsledne venovať. Zistili, že jeden obeh trvá planétam (pozn. redakcie: od tej najbližšej): 2, 3, 6, 10 a 20 dní. Pozorovania sústavy sa ale nezaobišli bez problémov. Keď mali vedci naplánované pozorovanie pomocou satelitu CHEOPS, hrozila zrážka s vesmírnym odpadom. Satelit preto musel vykonať manéver, pomocou ktorého by sa odpadu vyhol.

Manéver bol úspešný a satelit mohol pokračovať v pozorovaní. Tie odhalili, že v systéme sa ukrýva aj šiesta planéta, ktorá do harmónie nezapadá.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close