AppleSpravodajstvo

Vyhne sa iMessage nariadeniam Európskej únie? Takto znejú predbežné výsledky vyšetrovania

Európska únia začala vyšetrovať aj iMessage ako jednu zo "základných služieb", ktoré by spadali pod protimonopolné zákony. Aký je verdikt?

Európska únia tlačí na technologických gigantov ako Google alebo Apple, aby dali konkurencií viac priestoru. Nie je to tak dávno, čo sa zamerala na Apple a ich komunikačnú službu iMessage.  

Google už dlhšie tlačí na Apple, aby otvorila iMessage štandardu RCS a umožnila tak bezpečnú komunikáciu medzi majiteľmi Androidov a majiteľmi iPhonov. RCS je štandard, ktorý by mal nahradiť dnes už zastarané SMS. Ponúka šifrovanie a ďalšie bezpečnostné prvky, spolu s mnohými funkciami, ktoré poznáte z WhatsAppu alebo Messengera. iMessage je v princípe to isté, no tento štandard funguje len medzi užívateľmi iPhonov. Ak chce iPhone komunikovať s Androidom, zariadenia prechádzajú na staré a nezabezpečené SMS.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google sa snažilo Apple presvedčiť na zavedenie štandardu RCS, no Apple odmietlo. Európska komisia sa nie tak dávno pozrela na iMessage a zisťovala, či ju možno považovať za základnú službu, teda či ju využíva dosť ľudí na to, aby mohla spadať pod nové zákony Európskej únie. Ako informuje portál Phone Arena, zdá sa, že sa iMessage novým zákonom vyhne.  

Mnohé aplikácie Applu sú vyšetrované v rámci protimonopolného zákonu Európskej únie. Nájdeme tam napríklad App Store, Safari, či iOS vo všeobecnosti. iMessage ale  údajne nespadá pod tento zákon, pretože v Európe nie je až tak populárna ako iné komunikačné služby.  

Vyhne sa iMessage opatreniam Európskej únie?

iMessage je populárnou aplikáciou v Spojených štátoch, no v Európe zas až tak nie. Existuje teda možnosť, že nakoniec nebude táto aplikácia vyšetrovaná v rámci protimonopolného zákonu. Tieto informácie pochádzajú od nemenovaného zdroja, ktorý má blízko k vyšetrovaniu. Zároveň ale tvrdí, že vyšetrovanie stále prebieha a zatiaľ sa nedospelo k žiadnemu oficiálnemu výsledku.  

Vyšetrovanie skončí až vo februári 2024, ešte teda ešte netreba vyvodzovať závery. Hoci je pravdou, že iMessage nie je v Európe až tak populárnou službou ako iné, rozhodnutie sa stále môže zmeniť. Zároveň už vieme, že iné služby Applu sa prispôsobia novému Zákonu o digitálnych trhoch. V praxi to znamená, že napríklad do iOS by mohli prísť aj iné oficiálne obchody s aplikáciami. To by sa mohlo stať už nasledujúci rok.  

Ďalšou veľkou zmenou pre Apple je vymeniť svoj starý a zaužívaný port Lightning a prispôsobiť sa štandardu USB-C, V tomto smere chce Európska únia do čo najväčšej možnej miery zamedziť hromadeniu elektronického odpadu. Experti hovoria, že rozhodnutia Európskej únie ohľadom toho, ako budú technologickí giganti pôsobiť na našom území, by mohlo mať aj globálny účinok. Európa je veľký trh a ak už sa musia prispôsobiť napríklad nabíjaciemu portu USB-C, nemá zmysel vyrábať tie isté smartfóny pre dva odlišné trhy s odlišnými napájacími konektormi.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close