BezpečnosťSpravodajstvo

Vyhľadávací nástroj DuckDuckGo zameraný na ochranu osobných údajov v roku 2021 zaznamenal rekordný rast

DuckDuckGo v roku 2021 sprostredkoval v porovnaní s rokom 2020 o takmer 47% výsledkov vyhľadávaní viac, ukazujú dáta.

Ochrana súkromia je čoraz frekventovanejšou témou a zdá sa, že ľudia túto tému neberú na ľahkú váhu. Minimálne to naznačujú dáta, ktoré poukazujú na to, že internetový vyhľadávač DuckDuckGo, naberá na sile. Na tému upozorňuje portál bleepingcomputer.com.

Podľa publikovaných správ, vyhľadávač v tomto roku sprostredkoval výsledky pre dopyty vyhľadávania v objeme približne 100 miliónov výsledkov každý deň. Pri medziročnom porovnaní, ide o nárast dopytu na úrovni o takmer 47%. Spoločnosť v tomto roku vybavila celkovo 34,6 miliardy dopytov. Nižšie na grafe si môžete pozrieť vývoj, ako rástol počet dopytov na vyhľadávania od roku 2010 po súčasnosť.

duckduckgo-traffic-growth-chart
Zdroj: bleepingcomputer.com

DuckDuckGo sa vo všeobecnosti pokladá za vyhľadávač, ktorý neprispôsobuje výsledky vyhľadávania na základe minulej aktivity používateľa. Rovnako treba spomenúť, že vyhľadávač ani nemonitoruje, to čo vyhľadávate a čo robíte na internete. Inými slovami, ak vyhľadávate napríklad podrobnosti o nejakom produkte, tak vás nebude neskôr prenasledovať reklama na daný produkt. DuckDuckGo na rozdiel od prístupu spoločnosti Google, zobrazuje reklamu na základe hľadaných kľúčových slov.

Stále ide však o „trpaslíka“

Treba uviesť, že hoci DuckDuckGo medziročne podrástol o necelých 47%, tak stále pri pohľade na konkurenciu, ide o malého hráča. Len pre porovnanie, Google v roku 2019 vybavil každú jednu sekundu 40 tisíc dopytov. Inými slovami, Google dva roky dozadu denne vybavil viac ako 3,5 miliárd dopytov vyhľadávaní.

Ďalej treba povedať, že v súčasnosti trhový podiel DuckDuckGo pri pohľade na globálne dáta, je na úrovni menej ako 1%. Ako už asi tušíte, tak dominuje Google s trhovým podielom cez 90%. Bing pokrýva niečo málo cez 3%, potom nasleduje vyhľadávač Baidu s 1,7% trhovým podielom, Yahoo s 1,53% a Yandex s 0,92%.

trhovy podiel vyhladavacov_svet_2021
Zdroj: gs.statcounter.com

Rok 2022 by mohol však priniesť niekoľko zmien a to najmä z dôvodu, že DuckDuckGo oznámilo, že prinesie svoj vlastný internetový prehliadač i pre počítače. V súčasnosti spoločnosť ponúka svoj prehliadač spolu s vyhľadávačom pre smartfóny, kde v prípade Android zariadení, ide o druhú najsťahovanejšiu aplikáciu v tomto roku v kategórii prehliadačov po Chrome.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close