Vyhadzujete starú kartu SIM? Pozrite sa, prečo by ste ju predtým mali prelomiť!

Karty SIM so sebou prinášajú množstvo rizík, ktorým by sme sa mali vyhýbať. Jedným z nich je aj zneužitie našej starej karty po deaktivácii.

SIM karta
flickr.com (Simon Yeo) (CC BY 2.0)

Aj vy ste pravdepodobne už niekedy menili svoju SIM kartu z viacerých dôvodov. Jedným z nich mohlo byť napríklad jej poškodenie a potreba výmeny za novú. Rovnako ste ale mohli aj meniť mobilného operátora či prenášať si telefónne číslo k inému operátorovi. Starú kartu od operátora ste tak už s najväčšou pravdepodobnosťou nepotrebovali, a tak ste ju mohli pokojne zahodiť do koša. Je to však správnym postupom k tomu, ako zaobchádzať so starou telefónnou kartou od mobilného operátora? Určite nie, pred jej vyhodením by ste ju mali s určitosťou najskôr prelomiť. Prečo by ste to však mali spraviť? Teraz si to prezradíme v našom článku!

Prečo by ste mali kartu SIM najskôr prelomiť?

Možno ste to podvedome spravili aj vy, keď ste svoju starú kartu SIM vyhadzovali. Jednoducho ste ju najskôr prelomili v čipe a až potom ste ju vhodili do koša. Z akého dôvodu by sme však túto praktiku nemali podceňovať? Dôvod vás možno prekvapí, no ide o pomerne dôležitú súčasť odstraňovania starej karty od mobilného operátora. V prvom rade totiž chránite svoje osobné údaje, ktoré by sa s touto kartou s najväčšou pravdepodobnosťou mohli spájať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
kradez sim kariet_hacker
Zdroj: .pngkey.com, Vosveteit.sk (koláž)

Na vašej karte SIM totiž vieme nájsť citlivé údaje o vašom telefónnom čísle, kontaktoch, no v minulosti k týmto informáciám patrili dokonca aj SMS správy. Rovnako sa medzi tieto dáta radia aj informácie o vašom mobilnom operátorovi. Ak by sa teda po vyhodení karty dostala k niekomu inému, nový majiteľ karty by ich mohol zneužiť k nečestným účelom a dostať sa tak k pomerne citlivým údajom o vás aj vašich kontaktoch.

Vaša karta sa môže kedykoľvek obnoviť

To, že vašu kartu SIM deaktivujete neznamená, že sa nemôže opätovne aktivovať. Aj z tohto dôvodu by ste mali dbať na to, že predtým, než ju zahodíte, by ste ju mali prelomiť. Zabránite tak tomu, že ju nálezca obnoví a dostane sa tak nielen k vašim kontaktom, no aj ďalším informáciám, ktoré by karta mohla obsahovať. Okrem toho by mohol aj využívať služby spojené s touto kartou, ktoré by sa viazali k vášmu menu. A to by ste s najväčšou pravdepodobnosťou nechceli absolvovať.

Rovnako si však zabezpečíte, že sa vaša karta nestane predmetom sledovania, ak by sa k nej niekto dostal. Jej prelomením spôsobíte, že akékoľvek ďalšie úkony s ňou už nebudú možné. Nikto sa teda nedostane k údajom, ktoré so sebou nosí, no ani ju nebude môcť neskôr využiť. Predtým, než nabudúce vyhodíte svoju kartu SIM si teda spomeňte, aby ste ju najskôr zneškodnili.

Zneškodňujete kartu SIM predtým, než ju vyhodíte? Alebo ste niekedy vyhodili karty bez toho, aby ste ich prelomili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre