Vybíja sa vám batéria v smartfóne bleskovým tempom? Google radí, aké sú vaše možnosti

Vybíjanie batérie je problém, ktorý sa dá vyriešiť buď veľmi rýchlo alebo vôbec. Čo môžete v tomto prípade spraviť?

slaba bateria smartfonu
Zdroj: stickpng, pngegg, Vosveteit.sk (koláž), cleanpng.com

Batéria je najdôležitejšou súčasťou smartfónu, pretože určuje ako dlho nám zariadenie vydrží fungovať bez nabíjania. Moderné smartfóny používajú lítium-iónovú batériu, ktorá má jednu obrovskú nevýhodu, postupom času degraduje.

Strata kapacity znamená rýchlejšie vybíjanie, no to ako dlho vám batéria vydrží ovplyvňuje ešte niekoľko ďalších faktorov. Spoločnosť Google radí čo robiť, ak sa batéria smartfónu vybíja neprimerane rýchlo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skontrolujte nainštalované aplikácie

Ak už dlhšiu dobu používate jeden smartfón, pravdepodobne ste si nainštalovali množstvo rôznych aplikácií. Niektoré potrebujete do práce, iné slúžia na zábavu a relax ako napríklad Instagram, Facebook alebo rôzne hry. Aplikácie sa drasticky líšia svojou náročnosťou a zatiaľ čo poznámkový blok nespotrebuje veľa batérie, moderná hra smartfón dokáže dostať na nulu za chvíľu.

Odhadnúť náročnosť aplikácie nie je zložité. Pravidlom býva že komplexnejšie alebo graficky náročné aplikácie si vyžadujú viac výkonu a tým pádom aj batérie. Ak ste si všimli že nejaká aplikácia žerie priveľa batérie, odporúčame nájsť alternatívu, napríklad Lite verziu. Lite verzie sú ľahšie a menej náročné verzie aplikácií, napríklad Facebooku, Instagramu, ale aj veľa iných. V podstate vymieňate lepší výkon za niektoré funkcie dostupné v normálnej aplikácií. V nastaveniach batérie si zároveň viete pozrieť aplikácie s najväčšou spotrebou a tie najnáročnejšie zastaviť. Rovnako treba povedať, že mnohé aplikácie môžu pracovať aj na pozadí. Napríklad môžu aktualizovať e-maily, správy, obsah zo stránok a podobne a to neprimerane často.

spotreba batérie xiaomi
Zdroj: vosveteit.sk

Spotreba batérie ale niekedy nie je len otázkou náročnosti aplikácie. Ďalším výrazným faktorom je jej optimalizácia. Kvalitná aplikácia by mala byť primerane náročná tomu čo poskytuje, no v tomto smere neexistujú jasne stanovené hranice, kým nehovoríme o extrémoch. Ak si myslíte, že máte v smartfóne zle optimalizovanú aplikáciu, nebojte sa ju odinštalovať a nájsť alternatívu. Možno natrafíte na novšiu a kvalitnejšiu aplikáciu, ktorá vám poskytne rovnaké funkcie a možno aj nejaké funkcie navyše.

Skúste nájsť problém v telefóne

Aplikácie sú neoddeliteľnou súčasťou smartfónu no občas môže byť problém aj v operačnom systéme. Ak sa vám batéria vybíja prirýchlo, najjednoduchším riešením je reštart smartfónu. Reštart smartfónu ukončí všetky procesy, ktoré pred ním nemuseli fungovať normálne a keď sa telefón znova zapne, automaticky sa opravia. Zároveň sa vyčistí aj pamäť smartfónu. Hlavne staršie zariadenia by sme mali reštartovať aspoň raz za týždeň, alebo v prípade potreby každý druhý deň.

Aktualizácie sú ďalšou výraznou kapitolou, ktorej sa treba pri rýchlom vybíjaní smartfónu venovať. Vývojári neustále svoje aplikácie zveľaďujú, čo môže znamenať nové funkcie, ale aj lepšiu optimalizáciu. Ak sa vám smartfón vybíja pri používaní aplikácie, skontrolujte či na ňu nevyšla aktualizácia. Ak sa vám vybíja rýchlo stále, pozrite sa, či nemá aktualizáciu váš operačný systém. Mimochodom, vedeli ste, že všetky aplikácie môžete pomocou Google Play aktualizovať pomocou jedného kliknutia?

Nastavenia, ktoré pomôžu šetriť batériu

Pri nadmernej spotrebe batérie existuje niekoľko opatrení, ktoré nám pomôžu batériu šetriť. Ako prvé si určite znížte jas displeja, pretože ten sa považuje za najväčšieho nepriateľa batérie. Vo všeobecnosti platí, že čím jasnejšie obrazovka žiari, tým viac výkonu potrebuje. Odporúčame držať jas na minime, no obzvlášť počas jasných letných dní môže byť problém čokoľvek na obrazovke vidieť. Kompromisom je funkcia automatického jasu, ktorá hod drží na praktickej, no nie príliš vysokej hodnote.

Nastavenie obnovovacej frekvencie displeja vám tiež pomáha batériu šetriť. Moderné smartfóny ponúkajú obnovovaciu frekvenciu 90 až 120 Hz. Obnovovacia frekvencia znamená, koľkokrát sa váš displej aktualizuje v priebehu jednej sekundy. Čím vyššie číslo, tým je obraz plynulejší, no vo svete smartfónov len málokedy prakticky využijete vyššie obnovovacie frekvencie ako 60 Hz. Ak máte nastavenú vyššiu obnovovaciu frekvenciu, váš smartfón sa prirodzene vybíja rýchlejšie. Ak si chcete toto nastavenie zmeniť, nájdete ho obvykle v nastaveniach displeja. Celková úspora energie môže byť niekde medzi 10 až 30% v závislosti od toho, koľko Hz máte nastavených.

Odporúčame aj zapnutie šetriča batérie. Veľa modelov smartfónu vás pri nízkej úrovni batérie automaticky upozorní na túto možnosť, ktorá je v mnohých prípadoch záchrancom. Šetrič batérie vám vypne všetky nepotrebné funkcie, napríklad synchronizáciu účtov, čím vám šetrí batériu. Šetrič batérie sa môže líšiť od výrobcu k výrobcovi a vo výnimočných prípadoch môže napáchať viac škody ako úžitku. Hoci odporúčame túto funkciu zapnúť, zároveň sledujte či naozaj pomohla. Ak sa vám začal smartfón vybíjať rýchlejšie nie je dôvod používať ju.

Drastickejšie riešenie problému

Ak by nič nepomáhalo, poslednou záchranou je vrátiť zariadenie do továrenských nastavení. Takýto tvrdý reset môže pomôcť s rýchlo sa vybíjajúcou batériou, no zároveň si dávajte pozor na vaše dáta. Reset do továrenských nastavení vymaže všetko z vášho smartfónu, preto by ste si mali ešte pred týmto krokom dáta zálohovať.

Možno však nepomôže ani to. V tom prípade odporúčame už len zájsť za odborníkom, ktorí vám bude vedieť poradiť viac. Niekedy totiž nepomôže nič, hlavne ak sa batéria dostala ku koncu svojej životnosti. Zachrániť vás môže len nová batéria, no častokrát sa už viac oplatí investovať do nového zariadenia, ako výmena batérie.

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Stratila vaša batéria kapacitu?

Ako sme už spomenuli na začiatku, lítium-iónové batérie eventuálne degradujú a stávajú sa nepoužiteľnými, s tým bohužiaľ zatiaľ nedokážeme robiť nič. Možno ste si všimli že vám percentá batérie nekompromisne klesajú aj keď so zariadením nič nerobíte, alebo že šetrič batérie funguje len minimálne, ak vôbec. Tieto znaky vám môžu prezradiť, že chyba nie je v aplikáciách ani v smartfóne, no v poškodenej batérií. Zariadenie s degradovanou batériou častokrát musíte nabíjať aj dvakrát za deň.

Rozhodujúcim znakom môže byť aj to, ak sa vám smartfón z ničoho nič vypne. Ak vám na obrazovke svietilo 40% a odrazu musíte zariadenie znova zapínať, na vine je batéria, ktorá stratila svoju kapacitu. Rovnako je to aj v prípade, ak sa zariadenie nabíja pomalšie ako predtým, za použitia rovnakej nabíjačky a kábla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre