„Vtáky vymreli v polovici 20. storočia a nahradili ich sledovacie drony“: Ako sa zo spontánneho vtipu stalo obrovské hnutie?

Konšpiračná teória "Vtáky nie sú skutočné" začala ako jednoduchý vtip odrážajúci dnešnú bláznivú dobu.

"Vtáky nie sú skutočné" je hnutie, ktoré začalo ako spontánny vtip na éru bláznivých konšpiračných teórií
Zdroj: Imgur (bunny830), PNGwing. Úprava: Vosveteit.sk

Vedeli ste o tom, že v polovici 20. storočia vláda Spojených štátov vyhubila celý živočíšny druh a nahradila ho sofistikovanými dronmi, ktoré vás neustále sledujú? Ak už tušíte, že ide o ďalšiu z bláznivých konšpiračných teórií tak máte pravdu, no táto sa od ostatných o trochu líši.

Existujú skupiny ľudí ktoré veria, že vedci pracujúci s urýchľovačom častíc vedome otvárajú brány do pekla a púšťajú do tohto sveta zlé entity a energie. Potom existujú skupiny ľudí, ktoré si všímajú absurditu moderného sveta a nastavujú spoločnosti akési zrkadlo. „Vtáky nie sú skutočné“ je jednou z takýchto teórií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes má viac ako milión sledovateľov, ktorí si uvedomujú, že ide o vtip odzrkadľujúci to, ako sa dezinformácie dokážu šíriť priam bleskovým tempom, vysvetľuje portál USA Today. Ale aj napriek tomu, milióny ľudí stále verí, že ide o drony, ktoré nás sledujú.

@birdsarentreal

What they’re hiding. #birdsarentreal

♬ original sound – Birds Aren’t Real

Ako to začalo

Predstava že vtáky neexistujú a v skutočnosti ide o sofistikované vládne drony sa zrodila v hlave Petra McIndoea. Peter sa zúčastnil na zhromaždení v roku 2017, na ktorom sa zúčastnila aj skupina ľudí podporujúcich bývalého amerického prezidenta, Donalda Trumpa. Keď McIndoe videl, aké nálady v skupine panujú, rozhodol sa na banner napísať heslo „vtáky nie sú skutočné“.

„Bol to spontánny vtip, ktorý odzrkadľoval absurditu, ktorú v tej chvíli musel cítiť každý,“ priznáva McIndoe.

Vo svojom vtipe pokračoval počas celého zhromaždenia a na internet uniklo aj jeho video. To sa začalo šíriť medzi teenagermi, čo sa rozhodol McIndoe spolu s priateľom využiť. O čosi neskôr vymysleli svojej paródii na konšpiráciu celú históriu, v ktorej sa ukrývalo viac vtipných detailov. To, čo sa začalo ako vtip prerástlo v experiment zameriavajúci sa na šírenie dezinformácií. Dnes sa vtip rozrástol za hranice Memphisu, štátu v ktorom pôvodne vznikol. Podľa satirického webového portálu členovia komunity riadia pobočky naprieč Spojenými štátmi, cez ktoré šíria myšlienku ďalej.

„Videl som videá zo školských športových podujatí, kde ľudia skandovali heslo ‚Vtáky nie sú skutočné‘. Videl som aj grafity s rovnakým heslom. Spočiatku som si myslel, že je to šialenstvo, no potom som chcel vedieť, prečo ľudia s touto myšlienkou tak rezonujú,“ vysvetľuje McIndoe.

Vtip alebo niečo viac?

Predstava toho, že vtáky sú v skutočnosti sledovacími zariadeniami vlády začala ako vtip, no jej vývoj bol naozaj zaujímavý. Populárnou sa totiž stala v rovnakej dobe ako konšpirácia online persóny QAnon ktorá tvrdila, že v Spojených štátoch existuje ešte „hlbšia štruktúra“. Tá údajne podporuje satanizmus a detskú prostitúciu.

Vtáky nie sú skutočné nie je plytkou satirou konšpiračných teórií, no vychádza z niečoho hlbšieho. Dnes môžeme naraziť, nielen na internete na rôzne názory. Tie sa môžu šíriť obrovskou rýchlosťou a niekedy je naozaj ťažké povedať, čo je skutočné a čo naopak nie. Teória Vtáky nie sú skutočné, je pre ľudí spôsob, ako upozorniť na bizarnosť, ktorá sa nachádza všade okolo nás.

Len pre zaujímavosť, jednou z častých otázok, ktorou konšpirátori podporujú teóriu, že vtáci sú drony je, „videli ste niekedy bábätko holuba?“. Videli ste ho niekedy? Pravdepodobne odpoviete, že nie ako väčšina ľudí. Konšpirátori veriaci tejto teórii rovnako tvrdia, že vtáci pristávajú na kábloch vysokého napätia, aby sa tam dobíjali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre