Volkswagen Group má údajne v pláne vybudovať vlastnú sieť nabíjacích staníc. Dostupnou by mala byť len pre vybrané značky

Zatiaľ sa spomína, že bude dostupná len pre Audi a Porsche

volkswagen 1665127_960_720-min
Zdroj: Pixabay.com

Skupina Volkswagen Group len nedávno oznámila transformáciu závodu v meste Zwickau z továrne vyrábajúcej konvenčné automobily na výrobu elektomobilov, ktorá by mala ročne vyprodukovať približne 330-tisíc vozidiel. Krátko na to ohlásila kľúčovú investíciu do vývoja batérií určených pre elektromobily, a najnovšie sa hovorí o sieti nabíjacích staníc. Na tému upozorňuje portál electrive.com.

Podľa dostupných informácií spoločnosť pracuje na projekte Artemis (pozn. redakcie: rovnaký názov projektu má aj americká NASA v spojitosti s programom, ktorého cieľom je dostať ľudí opäť na povrch Mesiaca), ktorého má byť jedným z cieľov aj vybudovanie vlastnej exkluzívnej siete nabíjacích staníc určených pre elektromobily (projekt je aktívnym od mája tohto roka, pričom jeho cieľom je vo všeobecnosti podporiť vývoj e-mobility).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Len pre luxusné elektromobily?

Podľa aktuálnych správ by malo ísť o sieť určenú exkluzívne pre vybrané modely luxusných áut. Konkrétne sa spomínajú značky Audi a Porsche. Zároveň však treba dodať, že publikované správy striktne nevylučujú, že by do tejto siete nemohli v budúcnosti pristupovať aj ďalšie značky automobilov pôsobiacich v rámci skupiny.

Inými slovami, Volkswagen chce vybudovať  akúsi alternatívu voči spoločnosti Tesla, ktorá prevádzkuje nabíjaciu sieť Superchargers. Okrem iného treba dodať, že Tesla má pred konkurenciou obrovský náskok, čo sa pravdepodobne Volkswagen Group pokúsi zredukovať. Len pre zaujímavosť, nabíjacie stanice Supercharges na Slovensku aktuálne nájdeme v troch mestách – v Bratislave, Liptovskom Mikuláši a vo Sielnici (pri Zvolene).

Ďalej treba dodať, že správa neuvádza žiadne bližšie technické parametre a ani vylepšenia oproti existujúcim nabíjacím staniciam. Okrem iného sa spomína, že tento nový koncept nabíjacích staníc by mohol nabrať reálne kontúry niekedy v roku 2024 a mal by zahŕňať radu ďalších doplnkových služieb. Môžeme napríklad očakávať rezerváciu času na nabíjanie, aby sa zákazníci vyhli čakaniu, ponuku rôznych nákupných a zábavných aktivít počas nabíjania a podobne.

Za spomenutie určite stojí ešte dodať, že spoločnosť Volkswagen má podiel v spoločnosti Ionity, ktorá v Európe už buduje nabíjaciu sieť pre elektromobily.

V každom prípade, projekt je len v začiatočnej fáze, pričom plynúcim časom budú dostupné bezpochyby ďalšie informácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre