Volkswagen bude mať do konca roka v Európe jeden z najväčších závodov na výrobu elektromobilov

Volkswagen začal vo Zwickau s transformáciou závodu, ktorý by na konci dňa mal vyrábať viac ako 300-tisíc elektromobilov ročne

volkswagen 1665127_960_720-min
Zdroj: Pixabay.com

Jeden z najväčších výrobcov automobilov na svete mení zameranie závodu v meste Zwickau, ktorý začínal ako závod na výrobu automobilov so spaľovacími motormi, na továreň určenú na výrobu plne elektrických vozidiel. 

Viac ako 300-tisíc elektromobilov ročne

Posledným autom so spaľovacím motorom, ktoré bolo vyrobené v závode bol Golf R Estate. Oznámila to spoločnosť Volkswagen prostredníctvom tlačovej správy, ktorá ďalej dodala, že na výrobných linkách továrne by mohlo byť na ročnej báze vyprodukovaných približne 330-tisíc elektromobilov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dnes je pre nás historický deň. Sme hrdí na to, čo sme doteraz dosiahli, a zároveň sa veľmi tešíme na to, čo pre nás prichystila budúcnosť. Trend smerom k elektrickej mobilite sa bude naďalej zvyšovať. Tento dopyt zo Zwickau uspokojíme: už budúci rok budeme schopní vyprodukovať 330 000 vozidiel.“

Okrem iného továreň na výrobu elektromobilov sa rozprestiera na ploche 1,8 milióna štvorcových metrov, čo z nej robí  druhý najväčší závod v Európe so sústredením na elektromobily (Továreň Giga factory sa rozprestiera na takmer 3-miliónoch štvorcových metrov. Otvorená má byť ku koncu roka, alebo až začiatkom toho ďalšieho). Len pre zaujímavosť, mesto Zwickau má viac ako 100-ročnú históriu, počas ktorej sa v ňom vyrábali autá. Spoločnosť Volkswagen v meste pôsobí od mája 1990, pričom v závode vyprodukovali 6 049 207 áut vrátane modelov ako Golf, Passat, Polo a ďalšie.

„Zwickau má v Nemecku obrovskú automobilovú tradíciu. Náš tím vždy poskytoval vynikajúci výkon, aby  skonštruoval vozidlá s vynikajúcou kvalitou. Vďaka tomuto úsiliu sme získali dôveru v skupine, aby sme sa stali prvou továrňou na spustenie plne elektrickej veľkosériovej výroby…“ hovorí Jens Rothe, predseda predstavenstva General Works vo Volkswagen.

Transformácia továrne je vcelku drahou záležitosťou

Spoločnosť ďalej hovorí, že transformácia továrne z výroby automobilov so spaľovacími motormi na elektrické, ju bude stáť približne 1,2 miliardy dolárov. V rámci tlačovej správy spoločnosť ďalej uvádza, že v továrni sa vo finálnej fáze expanzie bude vyrábať celkovo 6 plne elektrických modelov áut určených pre skupinu, v ktorej pôsobia. Okrem iného sa môžeme v rámci publikovanej správy dočítať, že všetkých 8000 zamestnancov závodu prejde v priebehu nasledujúcich mesiacov intenzívnym školením.

Volkswagen tovaren v Zwickau
Zdroj: Google Mapy

Prvé elektromobily by mali výrobné linky továrne opustiť v najbližších mesiacoch. Spoločnosť konkrétne hovorí, že by sa tak mohlo stať už vo 4. kvartáli tohto roka. Medzi prvými modelmi by nemal chýbať napríklad pripravovaný model ID.4, alebo SUV od sesterskej značky Audi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre