Voda plná látok na zlepšenie nálady? Aj tak by sa dalo zabrániť samovraždám, tvrdí britský výskum

O tomto nápade sa v poslednej dobe začalo medzi vedcami hovoriť častejšie

Lieky
Zdroj: pixabay.com/stevepb

Tím britských vedcov prišiel s provokatívnym nápadom, ako zabrániť samovraždám. Navrhujú pridať do vodných zásob psychoaktívny liek Lithium, ktorý sa často predpisuje na liečenie psychických porúch.

Na prvý pohľad je jasné, že ide o presah lekárskych právomocí, avšak portál Vice a Futurism píšu, že v poslednej dobe sa o tomto nápade hovorí vo vedeckej komunite častejšie. Svoj nápad obhajujú tým, že niektoré vodné zdroje prirodzene obsahujú malé množstvo lítia. Zároveň vyšiel minulý týždeň výskum v The British Journal of Psychiatry, v ktorom sa prirodzený výskyt lítia vo vodných zdrojoch spája s nižšími štatistikami samovrážd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preto britskí vedci navrhujú, že v snahe zamedziť stratám na životoch by sa mohlo lítium pridávať do vodných zdrojov, hlavne v ohrozených komunitách.

Sklony k samovražde

„V čase celosvetovej pandémie COVID-19 a jej dopadu na mentálne zdravie, hľadáme spôsoby, ako zlepšiť psychické zdravie istých, ohrozených, komunít. Zníženie prípadov úzkosti, depresie a samovrážd je pre nás dôležité,“ vyjadril sa autor štúdie, Anjum Memon.

Problém nastáva hlavne v spôsobe, akým chcú svoj výskum otestovať. Lekári navrhujú začať s náhodnými testami. V praxi to znamená, že bez vedomia vybranej komunity pridajú do ich vody lítium a následne budú zaznamenávať výsledky. Portál Vice zároveň tvrdí, že vedci stále nepoznajú ideálny pomer látky, vďaka ktorému by došlo k zlepšeniu zdravotného stavu.

Obranou vedcov a lekárov je fakt, že v súčasnosti je samovražda druhou najčastejšou príčinou smrti mladých ľudí, medzi 15 a 29 rokom. Celosvetovo sa prípady vyšplhajú až na 800-tisíc samovrážd ročne. Dôkazy zároveň naznačujú, že izolácia a ekonomická kríza, ktorá prichádza s pandémiou, môže tieto čísla ešte navýšiť.

Lítium, ako látka zlepšujúca ľudskú náladu, bola objavená v roku 1949 psychiatrom Johnom Cadeom. Ten zistil, že je lítium efektívne pri liečení mánie a odvtedy sa používa aj na liečenie bipolárnej poruchy, alebo na stabilizovanie nálady.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre