Víťaz Nobelovej ceny hovorí o spôsobe ako možno natrvalo zničiť jadrový odpad

nuklearny odpad nuclear-waste-1471361_960_720
Zdroj: pixabay.com

Jadrová energie je relatívne lacným zdrojom energie, ktorý dokáže efektívne a účinne produkovať dostatok energie s malým množstvami škodlivých emisií.

Z pohľadu emisií sa jedná o jeden z najefektívnejších spôsobov produkcie energie. Dokonca, podľa správy Svetovej jadrovej asociácie, ktorá ešte  roku 2011 porovnávala údaje z viacerých štúdií, jadrová energia zanecháva menej uhlíkovej stopy ako biomasa a fotovoltaika.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
uhlikova stopa a jednotlive zdroje nergie
Zdroj: Euroactive

Celé to má však jeden háčik. Pri produkcií energie vzniká rádioaktívny odpad, ktorého životnosť sa môže počítať v stovkách až v tisícoch rokoch.

Gerarda Mouroua, vedec, ktorý získal Nobelovu cenu za fyziku si myslí, že lasery s vysokou intenzitou by jedného dňa mohli byť schopné zneškodniť jadrový odpad čo by malo za dôsledok výrazne zatraktívnenie jadrovej energie, píše portál Futurism.com.

Budúcnosť laserov

Mouroua verí, že jeho práca, ktorá využíva výkonné lasery by mohla byť v budúcnosti schopná rozložiť rádioaktívny odpad na menej škodlivé materiály na atómovej úrovni. Verí, že by sa tak mohlo stať do jednej dekády.

„Jadrová energie je možno najlepším kandidátom pre budúcnosť, ale stále nám zostáva veľa nebezpečného odpadu,..“, ďalej dodáva: „Myšlienka je, premeniť nukleárny odpad na novú formu atómov, ktorá nemajú problém s rádioaktivitou.“

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre