Vieš si predstaviť, že tvoj obľúbený film by zakaždým, keď si ho pozrieš, skončil inak? AI by čoskoro mohla „prepisovať“ filmy na počkanie

Garyh Hustwit a kreatívny technológ Brendan Dawes vytvorili dokumentárny film Eno, ktorý, keď si pozrieš, nebudeš vidieť dvakrát to isté.

film kino
Zdroj: razihusin / depositphotos.com

Vieš si predstaviť, že vždy, keď si pozrieš svoj obľúbený film, tak by skončil inak ako naposledy? To je myšlienka, ktorá sa schováva za takzvanými „generatívnymi filmami“, novým žánrom filmov, s ktorým začali tvorcovia filmov experimentovať. Ide o filmy, pri ktorých umelá inteligencia vytvára rôzne scenáre toho istého filmu vždy, keď si ho spustíš, upozorňuje web bgr.com.

Ak by si si chcel pozrieť takýto film, tak veľa možností aktuálne nemáš. Doposiaľ bol vytvorený a verejnosti sprístupnení len jeden takýto film. Ide o dokumentárny film, ktorý sa volá Eno. Ide o generatívny dokument, ktorý je navrhnutý tak, aby divákov ponoril do kariéry legendárnej ikony hudobného priemyslu Briana Ena.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celovečerný film, ktorý nikdy nie je dvakrát rovnaký

Za technológiou stojí Garyh Hustwit a kreatívny technológ Brendan Dawes, ktorí vyvinuli generatívny softvér na sekvenovanie scén a vytváranie prechodov z pôvodných rozhovorov Hustwita s Enom a bohatého archívu Ena so stovkami hodín nikdy predtým nevidených záberov a nevydanej hudby.

Ak by ťa zaujímalo, koľko rôznych príbehov, by si mohol takto pozrieť, vedz, že by ti na to nestačil jeden život, aby si ich chcel vidieť všetky. Dôvodom je, že pomocou AI vytvorili film, ktorý má milióny variácií, tvrdí Hustwit. Inými slovami, zakaždým, ako si pozrieš tento dokument, tak jeho časti pristanú v inom poradí a niektoré sa nezobrazia vôbec, sú totiž nahradené inými.

„Nový film ENO je prvým generatívnym filmovým dokumentom na svete a podobne ako hudobné predstavenie, ktoré je každý večer iné, ENO vytvára jedinečný divácky zážitok pre každé publikum.“

Autori tohto filmu ale hovoria, že si nevedia predstaviť, ako by táto technológia vyzerala napríklad v akčnom filme. Dokumentárny film Eno, v ktorom gro obsahu tvoria rozhovory a klipy, má ale o niečo viac priestoru na rôzne variácie, ako ho poskladať do jedného celku.

Vieš si predstaviť túto technológiu vo tvojom obľúbenom filme?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre