Vieme, koľko ľudí na svete vlastní smartfón! Je to podľa vás veľa, či málo?

Dáta odhaľujú, že smartfón je dnes nepostrádateľným zariadením.

Prisposobenie si Android smartfonu
Zdroj: YouTube (TechStorenut)

Pre mnohých z nás je smartfón samozrejmosťou pričom s ním chodíme doslova všade. Pýtali ste a však niekedy, koľko ľudí na svete vlastní smartfón? Na túto tému prináša odpoveď analýza portálu StrategyAnaltics, ktorá odkrýva počet aktívnych zariadení.

Podľa dát spoločnosti, smartfón dnes vlastní približne polovica svetovej populácie, čo sú 4-miliardy ľudí. Znamená to, že smartfóny sú dnes najpopulárnejším a zároveň najrozšírenejším elektronickým zariadením na svete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

50% populácie vlastní smartfón

Podľa spomínanej štúdie prielom nastal  v rokoch 2007 a 2008, čo bol míľnik, kedy začala popularita tohto typu zariadenia narastať. Bezpochyby to má súvis aj s dopytom po tomto type zariadení, ale aj s dostupnosťou smartfónov, ktoré sú z roka na rok cenovo dostupnejšími.

Graf nižšie zároveň odhaľuje, že krivka počtu smartfónov prudko vzrástla v roku 2010. Ide o rok, kedy sa začali objavovať lacné smartfóny v kombinácii s nástupom sietí 3. generácie (3G). V roku 2016 sa prudký rast krivky začal postupne zmierňovať pričom možno konštatovať, že smartfón je dnes nepostrádateľným zariadením, pretože čoraz menej ľudí ho nemá vo vrecku.

kolko ludi vlastni samrtfon 2021
Zdroj: strategyanalytics

Rovnako treba dodať, že z grafu sa možno zdať, že smartfóny sú tu s nami „len“ niekoľko rokov, opak je pravdou. Vôbec prvý smartfón bol predstavený ešte v roku 1994 a išlo o model zariadenia IBM Simon. Dostupný bol najmä naprieč americkým trhom. Neskôr bola predstavený smartfón Nokia 9110 (takzvaný Communicator), či Ericsson R380. K spopularizovaniu smartfónov ako takých došlo však  hlavne v roku 2007, kedy bol predstavený prvý iPhone. Android na trh prišiel v roku 2008.

Linda Sui, hlavná riaditeľka spoločnosti Strategy Analytics, hovorí: „Prvý moderný smartphone na svete, IBM Simon, bol uvedený na trh v Spojených štátoch amerických už v roku 1994. Nasledovali ho ďalšie známe modely, napríklad Nokia 9110 Communicator v rokoch 1998 a Ericsson R380 pre Európu v roku 2000. Spoločnosť Apple spopularizovala iPhone smartphone v roku 2007, kedy bol aj predstavený, zatiaľ čo Google nastúpil s Android na trh so softvérovou platformou v roku 2008. “

Kedy ste si kúpili prvý smartfón vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre