SpravodajstvoVeda a výskum

Viac ako kilometer široký asteroid a jeho drobný mesiac sa neškodne priblížili tento víkend k Zemi

Binárny vesmírny objekt 1999 KW4 neškodne preletel okolo našej planéty vo vzdialenosti približne 5 miliónov kilometrov. Vedci ho mali príležitosť sledovať.

Asteroid 1999 KW4 bol objavený ešte 20. mája 1999 v Lincoln Near-Earth Asteroid Research Facility – LINEAR neďaleko Socorro v Novom Mexiku a odvtedy je predmetom rozsiahleho vyšetrovania. Takzvaný binárny asteroid, nazvaný 1999 KW4, bol najbližšie k Zemi v sobotu o 07:05 východného času, keď bol vzdialený asi 5 miliónov kilometrov od Zeme a pohyboval sa rýchlosťou asi 92600 km za hodinu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci je 1999 KW4 označený ako potenciálne nebezpečný asteroid, nebola žiadna šanca, že by mohol zasiahnuť Zem. Napriek tomu astronómovia pozorovali jeho prelet pomocou kombinácie teleskopov na báze Zeme a vesmíru, ktoré sú súčasťou neustáleho úsilia o zlepšenie našej planétovej obrany proti katastrofickým útokom asteroidov tohto druhu.

„Je to pravdepodobne jeden z najbližších binárnych preletov v nedávnej histórii,“ povedal Vishnu Reddy, planetárny vedec z University of Arizona v Tucsone. „To z neho robí veľmi zaujímavý cieľ,“ dodal.

Vedci ďalej dodávajú, že jedným z hlavných cieľov sledovania preletu bolo otestovanie observatórií a teleskopov, aby mohli zistiť, na aké informácie sa treba zamerať v prípade budúcich hrozieb.

Zdroj: nbcnews.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close