Vesmírne hranolčeky by sa už čoskoro mohli stať realitou: Takto funguje vyprážanie v stave beztiaže

Výskumníci z Európskej vesmírnej agentúry možno už čoskoro rozšíria jedálniček astronautov.

Astronauti sa môžu tešiť na vesmírne hranolčeky
Zdroj: Unsplash (NASA), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Jedlo je základ a hoci by sme sa mali stravovať zdravo, mnohí si neodpustia takzvaný „comfort food“, teda pokrm ktorý nám vie zdvihnúť náladu aj keď nie je úplne dobrý pre naše zdravie. Predstavte si, čo by to boli za Vianoce alebo Veľkú noc bez zemiakového šalátu a rezňov.

Astronauti vo vesmíre majú prísny jedálniček, nielen kvôli zdraviu ale aj kvôli tomu, že vo vesmíre nemôžu jesť nič, čo by sa buď mrvilo, alebo by sa ťažko pripravovalo vo vesmíre bez gravitácie. Vesmírne agentúry však plánujú misie na Mesiac a na Mars a uvedomujú si, že jedlo môže hrať dôležitú úlohu v nálade astronautov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírna gastronómia je však ešte v plienkach a aj Európska vesmírna agentúra hľadá spôsob, ako vyplniť medzery v poznatkoch týkajúcich sa prípravy jedla. V najnovšej štúdii sa vedci bližšie pozreli na vyprážanie a tvrdia, že v budúcnosti by si mohli astronauti počas dlhých vesmírnych misií dopriať aj čerstvé hranolčeky.

Až doteraz nebolo jasné, či by vyprážanie vo vesmíre fungovalo. Na Zemi vztlak pomáha bublinám dostať sa hore a bez nej by sa mohlo stať, že sa prilepia na povrch zemiakov a obalili by ich do vrstvy pary. Vedci predpokladali, že kvôli tomu by sa zemiaky nemuseli dostatočne vypražiť.

„Aj počas prípravy relatívne jednoduchých a bežných pokrmov sa stretávame s komplexnou fyzikou a chémiou. Spýtajte sa hocijakého kuchára a on vám to potvrdí,“ hovorí profesor Thodoris Karapantsios, člen výskumného tímu.

Výskumníci skúmali vyprážanie v stave beztiaže na palube špeciálneho lietadla. To sa pohybuje v oblúkoch, pričom na krátke momenty vytvorí v interiéri stav beztiaže. Počas týchto momentov vedci zaznamenali proces vyprážania vysokorýchlostnou a detailnou kamerou. Cieľom bolo zachytiť proces vytvárania bublín a ich pohyb v oleji. Zároveň merali teplotu oleja a pripravovaných zemiakov.

Vesmírne hranolky

Experiment priniesol pozitívne správy. Ukázalo sa že bubliny sa od zemiakov oddeľujú podobne ako na Zemi. Znamená to, že v budúcnosti by si astronauti mohli pripraviť aj niečo iné ako rehydratované jedlá. Samozrejme, že proces vyprážania vesmírnych hranolčekov musia vedci ešte viac vyladiť. Tento výskum pomôže aj pri výskume iných procesov, napríklad tradičného varenia alebo produkovania vodíka zo solárnej energie.

V počiatkoch vesmírneho prieskumu astronauti jedli rôzne pyré alebo pasty priamo z tuby. Dnes vďaka vedeckému pokroku obed na ISS nevyzerá až tak rozdielne od toho nášho, no stále sa môžeme stretnúť s istými obmedzeniami. Približne každé dva mesiace dorazí na ISS automatizovaná zásobovacia misia, ktorá astronautom prinesie rôzne ovocie alebo dehydratované jedlá.

Laboratóriá vesmírnych agentúr tvrdo pracovali na tom, aby vyrobili jedlá z ich tradičnej kuchyne konzumovateľné vo vesmíre. Japonsku sa podarilo vytvoriť rehydratovateľné rezance a Číne špeciálne spracované Kung Pao. Astronauti rôznych národností medzi sebou zdieľajú tradičné jedlá ich kultúry, čím sa na palube vesmírnej stanice utužujú vzťahy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre