Vesmírna irónia: Chlap, ktorý „zabil Pluto“ teraz pátra po novej deviatej planéte
Mike Brown je astronóm, ktorý sa usiloval o to, aby nebolo Pluto brané ako planéta. Jeho rozhodnutie naštvalo nielen vedcov, ale aj verejnosť.
Objavenie novej planéty v sústave sa určite radí k obrovským vedeckým objavom. Momentálne prebieha medzi vedcami naozaj zapálená diskusia o tom, či sa v našej sústave nachádza takzvaná deviata planéta.
Ide o objekt, ktorý je niekoľkokrát väčší, ako naša Zem a nachádza sa v okrajových častiach našej sústavy. S teóriou o deviatej planéte sa spája astronóm Mike Brown, ktorý nás paradoxne o deviatu planétu pripravil. Mike Brown je totiž vedec, ktorý povedal, že Pluto nie je planéta, píše portál The Daily Beast.
Odstránenie Pluta zo zoznamu planét bolo rozhodnutie, ktoré vedeckú komunitu rozdelilo. Mnohí s jeho rozhodnutím nesúhlasili, hoci ho rešpektujú a uznávajú jeho snahu nájsť v našej sústave záhadnú deviatu planétu.
„Čo sa týka Pluta, nemal pravdu,“ vyjadril sa planetárny vedec, Alan Stern, ktorý pracoval na misii New Horizons.
Je Pluto planétou?
Pred pätnástimi rokmi vedci búrlivo protestovali proti odstráneniu Pluta so zoznamu planét našej sústavy. Keď osudné rozhodnutie padlo, veľká skupina ho jednoducho ignorovala. Rovnaká skupina zároveň dvíha obočie nad Brownovými teóriami o novej deviatej planéte. Väčšina totiž nevidela problém v tom, aby bolo Pluto aj naďalej známe ako deviata planéta slnečnej sústavy.
Pluto však vytvorilo priepasť aj medzi vedcami a verejnosťou. Mnohí sa domnievajú, že toto rozhodnutie vysiela do sveta zlé posolstvo – že veda sa dnes robí na základe autority. Lenže prečo vlastne takáto kontroverzia, ohľadom kozmického objektu vlastne vznikla?
Neprehliadni
Pluto bolo objavené pred 91 rokmi. V tom čase si astronómovia z observatória Lowell, v americkom štáte Arizona, všimli záblesk niečoho, čo neskôr pomenovali Pluto. Bol to objekt, približne 3-miliardy kilometrov vzdialený a veľmi malý.
V tom čase ho všetci považovali za planétu. Koniec koncov bol guľatý a relatívne hladký, čo znamenalo, že jeho gravitácia bola dostatočne silná na to, aby vytvorila symetrický tvar. Zároveň sa ukázalo, že Pluto malo komplexnú geológiu. Všetky tieto znaky nasvedčovali tomu, že ide o planétu, podľa definície, ktorú popísal Galileo Galilei. S touto definíciou súhlasia mnohí vedci aj dnes.
V roku 2005 však Mike Brown a jeho kolegovia objavili v Kuiperovom páse objekt, ktorý bol oveľa väčší ako Pluto. NASA spočiatku brala objekt ako 10. planétu v sústave a pomenovali ju Eris.
„Keď sme objavili Eris a uvedomili si, že je väčší ako Pluto, museli sme niečo robiť,“ vyjadril sa Mike Brown pre televíziu BBC.
Definícia, ktorú nikto nerešpektoval
Následne Brown oslovil Medzinárodnú úniu astronómov a požiadal ich, aby prehodnotili definíciu planét. Čo však stálo za jeho rozhodnutím? Nechcel, aby sa zoznam našich planét rozrástol o mnoho ďalších prírastkov, pretože to považoval za smiešne.
Nová definícia planéty tvrdila, že za planétu sa môže považovať objekt, ktorý obieha okolo Slnka a zároveň vyčistil svoje okolie od iných objektov pomocou gravitácie. Množstvo vedcov považovalo túto definíciu za absurdnú.
Hoci Brown z nášho zoznamu „vyhodil“ deviatu planétu, dnes pátra po novej. Deviata planéta je záhadným objektom, ktorý by sa mohol nachádzať na okrajoch našej sústavy. Brown si je istý, že sa tam nachádza objekt, ktorý by mohol byť 6-krát ťažší ako Zem a rozhodne by išlo o planétu, aj podľa jeho novej definície.
Komentáre