Vesmír opäť ukazuje svoju krásu, no v tomto prípade aj dramatické zmeny, ktoré prekvapujú astronómov

Hubblov ďalekohľad pozoroval hmlovinu, ktorú by ste pred 20-rokmi nespoznali

Hubblov dalekohlad
Zdroj: pixabay.com (Andrew-Art),, ilustračný obrázok

Astronómom sa podarilo zachytiť unikátny pohľad na rýchlo miznúcu hmlovinu Hen 3-1357, prezývanú aj Stingray nebula, píše portál NASA- Hubblesite.

Archívne dáta Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu poukazujú na to, že za posledné dve dekády hmlovina výrazne vybledla. Výskumníci zároveň poukazujú na to, že pozorovať tak rapídnu zmenu je naozaj výnimočné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fotografia hmloviny vznikla ešte v roku 2016 a po porovnaní so zábermi z roku 1996, si vedci takmer okamžite všimli zmeny. Hmlovina je oveľa tmavšia a zmenila aj svoj tvar. Rovnako zmizli aj jasné, modré časti z jej stredu.

Stingray nebula
Zdroj: NASA

„Ide o veľmi dramatické zmeny, ktoré sú popravde veľmi zvláštne,“ vyjadril sa astronóm Martín A. Gurrero.

Dramatické zmeny

Podľa jeho slov môže tím pozorovať evolúciu hmloviny v reálnom čase. V rozmedzí niekoľkých rokov si mohli všimnúť zmeny, ktoré zaznamenali s jasnosťou, akú predtým nikto nedosiahol. Išlo o zmeny, ktoré sa týkali svetla, vyžarovaného z molekúl dusíka, vodíka a kyslíka. Tieto prvky boli vymrštené do vesmíru vďaka umierajúcej hviezde. Vedci si všimli predovšetkým emisiu kyslíka, ktorá stratila na jase najviac.

Pozorovanie zmien v hmlovinách nie je pre vedcov ničím novým. Vo väčšine prípadov však hmlovina narastie. V tomto prípade ide o zvláštny úkaz, pretože táto hmlovina bledne a mení svoj základný tvar. Zároveň vedci poukázali na to, že hmlovina Stingray sa nezväčšuje, ale naopak scvrkáva.

Vedci sa domnievajú, že za zmeny môže hviezda, ktorá sa nachádza uprostred hmloviny. Nazýva sa SAO 244567 a vďaka poklesu v teplote vyžaruje menej ionizačnej radiácie. Štúdia z roku 2016 zároveň objavila, že hviezda, uprostred hmloviny, môže byť výnimočná sama o sebe. Pozorovania z rokov 1971 a 2002 odhalili dramatický nárast jej teploty, ktorý desaťkrát prevýšil teploty Slnka. Teraz sa ukazuje, že hviezda môže chladnúť. Autori štúdie predpokladajú, že za nárast teploty môže krátka fúzia hélia, ktorá sa objavila v jadre hviezdy.

Vedci považujú svoj objav za „veľmi šťastný.“ Proces, ktorý pozorovali v prípade hviezdy, naznačuje veľmi rýchlu evolúciu. Nie vždy sa preto astronómom podarí zachytiť úkaz, aký pozorovali aj v prípade hmloviny Stingray. Dodávajú, že boli v správnom čase na správnom mieste. Domnievajú sa totiž, že táto hmlovina už nebude o ďalších 20 rokov viditeľná

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre