Veríte informáciám na internete? Tieto technológie vám dokážu, že nie všetko je také, ako to vyzerá!

Internetom sa šíria viaceré technológie, ktoré dokážu šíriť nepravdivé informácie. Pozrite sa, o čo môže ísť a ako sa proti nim brániť.

deepfake technologia
Zdroj: Youtube (USA TODAY)

Internet je užitočné miesto, ktoré skrýva množstvo rôznych informácií. V súčasnosti sa pre nás stal hlavným zdrojom zábavy, oddychu, práce ale aj získavania informácií. Na internete môžeme nájsť takmer všetko, na čo si len zmyslíme len v priebehu niekoľkých sekúnd až minút. No nie všetko čo tam nájdeme v skutočnosti odráža aj realitu. Čoraz častejším termínom v online priestore sa stal pojem dezinformácia či hoax, ktoré sa častokrát dajú len veľmi ťažko odlíšiť od reality. My vám však teraz vďaka portálu howtogeek.com prinesieme prehľad toho, čo všetko môže byť na internete nereálne a aké technológie k tomu prispievajú. A možno aj vďaka tomu sa naučíte byť skeptickí voči informáciám, na ktoré bežne narazíte.

Rozšírenou metódou sa stal tzv. deepfake

Možno ste aj vy niekedy narazili na pojem deepfake, ktorý patrí medzi najčastejšie technológie na dezinformačnej scéne. Pri využití deepfake sa dostaneme k videu, ktoré pôsobí veľmi realisticky a napríklad známa osoba nám môže oznámiť nejaké falošné informácie. Práve deepfake sa stal populárnym pre hoaxerov, ktorí prostredníctvom tvárí známych osobností oslovujú širokú verejnosť. Nie všetko je však také ako vyzerá a aj keď dané video môže pôsobiť dôveryhodne, nepozeráme sa na danú osobu. Prostredníctvom dnešných technológií sa totiž hoaxerom podarilo zmeniť tvár aj hlas inej osoby, čím môžu zavádzať širokú verejnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Socialne media_pozor
Zdroj: unsplash.com (dole777), PNGwing, úprava Vosveteit.sk

Ďalšie technológie však taktiež dokážu kvalitne zavádzať. Rozprávame sa napríklad o obrázkoch generovaných AI, ktoré dokážu vygenerovať takmer čokoľvek. Chcete sa pozrieť na hlávkový šalát s ľudskou tvárou? Pre AI žiadny problém. Generovanie obrázkov prostredníctvom AI môže byť nevinnou zábavkou, no ak vygenerujeme obrázok, na ktorom malé dieťa drží v ruke reálnu zbraň a začneme ho šíriť na verejnosti, môžeme spôsobiť vážne problémy.

AI technológie však nekončia obrázkami

Okrem obrázkov dokáže AI generovať napríklad aj videá, ktoré sa na dezinformačnej scéne môžu šíriť raketovým tempom. Ani dôveryhodne pôsobiace videá tak nemusia šíriť pravdu, aj keď vo všeobecnosti majú tieto videá zvyčajne len niekoľko sekúnd. AI však dokáže spravovať aj rôznych chat botov, ktorí sa môžu voľne šíriť internetom. Takýmto spôsobom tak môžeme naraziť na falošné účty, ktoré šíria informácie internetom. Vo všeobecnosti však nejde o reálne správy či informácie, ide o výmysly umelej inteligencie, ktoré však dokážu zmiasť bežných ľudí.

Okrem chat botov však dokáže umelá inteligencia vytvoriť celé profily ľudí, ktorí pôsobia dôveryhodne. Takéto profily si s nami môžu písať, môžu uverejňovať príspevky a taktiež majú svoju tvár, fotografie, videá či dokonca aj hlas. Problémom s týmito technológiami je samozrejme fakt, že sa veľmi ťažko rozpoznávajú. Predtým, než nejakej informácii na internete uveríte, odporúčame vám si ju overiť z viacerých zdrojov, než ju začnete šíriť ďalej. Prispejte aj vy k tomu, aby bol internet krajším miestom a nedovoľte, aby ho ovládli neživé technológie.

Narazili ste aj vy niekedy na falošné informácie? A dokázali ste ich rozpoznať? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre