SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Venuša neprestáva fascinovať vedcov: Pozrite sa na 4 najväčšie záhady planéty

Dvojička Zeme mohla v minulosti vyzerať úplne inak. Jej tajomstvá sa pokúsi odhaliť nadchádzajúca misia DAVINCI.

Venuša je naozaj fascinujúcou planétou. Označuje sa ako dvojička Zeme, pritom by tieto planéty nemohli byť odlišnejšie. Zatiaľ čo tá naša je rajom pre život, Venuša je pustá, suchá a na jej povrchu sa objavujú teploty, rozpúšťajúce olovo.

Napriek tomu (pozn. redakcie: a možno práve kvôli tomu) si získava pozornosť mnohých astronómov. Americká vesmírna agentúra, NASA, sa po 27 rokoch plánuje na planétu vrátiť prostredníctvom misie DAVINCI (pozn. redakcie: Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging), píše portál SciTech Daily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

DAVINCI je misiou, ktorá by mohla pomôcť vedcom vyriešiť niekoľko záhad tejto planéty. O akých záhadách je vlastne reč? To sa dočítate nižšie.

Existoval niekedy na Venuši život?

Určite sa teraz nad touto otázkou zamýšľate. Venuša je dnes pravdepodobne tak ďaleko od obývateľnej planéty, ako to len ide, no v minulosti mohla planéta vyzerať úplne inak. Teórie tvrdia, že krátko po jej vzniku mohla táto planéta vyzerať podobne, ako Zem. Niečo sa ale pokazilo a Venuša začala svoju premenu na pekelnú planétu.

Pravdou je že nevieme, ako Venuša vyzerala v minulosti. Nedávna štúdia tvrdí, že planéta nikdy nevyzerala ako Zem, hoci podmienky na nej boli v minulosti miernejšie. Pre vedcov je dôležité zistiť, ako Venuša vyzerala v minulosti a na základe toho dokážu povedať, či bola obývateľná alebo nie.

Prečo sú Zem a Venuša tak rozdielne planéty?

Venuša sa označuje ako dvojička Zeme aj napriek tomu, že je úplne iná. Táto veta ale nie je tak úplne pravda. Venuša a Zem majú takmer rovnakú veľkosť a hustotu, čo znamená, aspoň hypoteticky, že by mali byť veľmi podobné. Opak je však pravdou.

Preto jednou z najväčších záhad ostáva, čo sa Venuši vlastne stalo a prečo je tak drasticky odlišná od našej planéty.

„Je to veľmi dôležitá otázka. Je možné, že na dlhšej časovej osi nás čaká podobný osud.! Vyjadril sa doktor James B. Garvin, vyšetrovateľ pre misiu DAVINCI.

Existujú totiž teórie, že Zem jedného dňa dopadne rovnako, ako Venuša. Či to tak naozaj bude, alebo nie, sa možno podarí zistiť nadchádzajúcej misii NASA. Každopádne, ak sa vedcom podarí odhaliť procesy, ktoré navždy zmenili tvar Venuše, budú vedieť, či sa niečo také môže prihodiť aj našej planéte.

Koľko vody sa na Venuši nachádzalo?

Voda je základom pre život a ak chcú vedci vedieť, či bola niekedy Venuša obývateľná, musia zistiť, či sa na planéte nachádzala voda a ak áno, koľko jej bolo a ako ju planéta stratila. Kľúčom k tejto otázke bude štúdia hornín planéty.

Existujú aj mimo našej sústavy planéty, ako Venuša?

Vedci predpokladajú, že teleskop Jamesa Webba dokáže pozorovať planéty, ktoré sa na Venušu podobajú. Ak sa nám podarí odhaliť procesy, ktoré na druhej planéte od Slnka prebiehajú, môžeme lepšie pochopiť, ako fungujú planéty za hranicou našej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close