Veľká analýza odhaľuje, akým kybernetickým hrozbám čelia Slováci najčastejšie. Toto sú hrozby, akým čelíme!

Veľká analýza spoločnosti Check point odhaľuje, akým kybernetickým hrozbám čelia Slováci a naše organizácie najčastejšie. V niektorých parametroch predbiehame globálny priemer.

Slovensko hackeri_titulka
Zdroj: MaciejForyszewski / Shutterstock.com, Pixabay.com (Gerd Altmann z Pixabay / hacker v popredí), koláž Vosveteit.sk

Phishing je stále v móde

Analytici ďalej odhaľujú, že najčastejšou metódou, ako kybernetickí kriminálnici šíria vírusy, je prostredníctvom podvodných e-mailov.

„V marci 2023 bolo 91 percent škodlivých súborov na Slovensku doručených prostredníctvom mailu.“

Ak sa pýtate, čo je najčastejším typom zraniteľnosti, tak ide o únik alebo krádež údajov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Najbežnejším typom zraniteľnosti bol únik alebo zverejnenie informácií (Information Disclosure), ktoré bolo zneužité v prípade 63 percent organizácií.“

Ďalší graf ukazuje, koľko útokov bolo realizovaných za uplynulý mesiac na Slovákov cez e-maily a podvodné webové stránky. Ako môžete vidieť, tak útočníci vo zvýšenej miere útočia na nás cez e-maily, zatiaľ čo vo svete je vidieť útoky aj cez rôzne webové stránky.

Analyza kybernetickych utokov Slovensko_3_distribucia utokov
Zdroj: Check point

Pozor na tieto typy súborov, v ktorých sa najčastejšie ukrývajú vírusy

Analytici ďalej sledovali aj najčastejšie typy súborov, cez ktoré útočníci zdieľali škodlivý kód. Podľa výsledkov dominujú súbory s príponou .exe, no mali by sme byť obozretní aj pri ďalších typoch. Častokrát mali aj koncovku .xls, .rtf, .pdf, .bat, .docx či .htm. Preto by sme mali dbať na to, na čo klikáme a aké súbory sťahujeme a otvárame v našich zariadeniach.

„Aktéri hrozieb vyvíjajú a zdokonaľujú techniky útokov aj v súvislosti s uplatnením umelej inteligencie. Čoraz menej sa spoliehajú na bežne dostupný malvér a využívajú programovacie techniky, ktoré nie sú štandardné, alebo zachytiteľné signatúrami“, hovoria analytici. „Takmer tretina škodlivých súborov (32 %) v e-maili mala koncovku.exe, nasledujú súbory s koncovkami.xlsx .rtf, alebo .pdf.“, dopĺňajú.

Útočníci neútočia len na počítače

Treba spomenúť, že zatiaľ čo boli v minulosti cieľmi hlavne naše počítače, tak hackeri čoraz viac útočia aj na smartfóny. Nižšie na grafe môžete vidieť, že rastie aj počet útokov na smartfóny, no v porovnaní s globálnymi trendami mierne zaostávame.

Analyza kybernetickych utokov Slovensko_4_utoky na smartfony
Zdroj: Check point

Stretli ste sa v minulosti s nejakou kybernetickou hrozbou? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre