Vedci z NASA budú čeliť prudkým slnečným búrkam na Marse

NASA vysvetľuje, ako sa misie na Marse pripravujú na blížiace sa solárne maximum. Ide o jedinečnú príležitosť.

Dokážeme na Marse vytvoriť umelé magnetické pole?
Zdroj: NASA/GSFC

Tento rok Slnko dosiahne svoje maximum, čo pre vedcov predstavuje ideálnu príležitosť dozvedieť sa viac o tom, ako by solárne búrky a radiácia mohli ovplyvniť astronautov na Marse. 

Solárnu aktivitu preskúmajú dve misie americkej NASA. Aktivita nášho Slnka sa mení v približne 11-ročných cykloch. Momentálne hviezda vstupuje do solárneho maxima, čo je obdobie výrazne vyššej aktivity, napríklad koronálnych výronov hmoty alebo solárnych erupcií. Tieto úkazy majú potenciál vyslať radiáciu do okolitého vesmíru.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Solárna búrka vzniká, keď Slnko vypustí sériu týchto javov. Naša planéta má silné magnetické pole, ktoré nás chráni pred solárnymi búrkami. Mars však svoju magnetosféru stratil veľmi dávno a planéta je oveľa zraniteľnejšia voči týmto búrkam. Vedci veria, že nadchádzajúce solárne maximum im dovolí zistiť viac o tom, akú ochranu pred radiáciou budú astronauti potrebovať.  

“Čo sa týka astronautov a ďalších zdrojov na povrchu Marsu, stále nemáme jasnú predstavu, ako ich ovplyvní radiácia počas solárnej aktivity. Dúfame, že sa nám tento rok podarí zachytiť naozaj veľkú búrku, aby sme lepšie pochopili, ako môžeme chrániť astronautov, ktorí sa eventuálne na červenú planétu vydajú,” tvrdí Shannon Curry, hlavná vyšetrovateľka misie MAVEN.  

Misia MAVEN okrem iného skúma radiáciu a solárne častice. Nachádza sa na obežnej dráhe Marsu. Keď častice prejdú tenkou atmosférou Marsu, môžu prejsť zmenami. Na povrchu planéty sa ale nachádza misia Curiosity, ktorá preskúma radiáciu a solárnu aktivitu z tohto uhla pohľadu.  

Rover Curiosity si na palube nesie prístroj RAD, ktorý pomáha vedcom pochopiť do akej miery môžu astronautov pred radiáciou ochrániť jaskyne, lávové tunely alebo iné štruktúry.  

V prípade solárnej aktivity vedci skúmajú počet solárnych častíc a aj to, ako energetické sú.  

“Môžete mať milión častíc s nízkou energiou alebo 10 častíc s extrémne vysokou energiou,” vysvetľuje Don Hassler, hlavný vyšetrovateľ prístroja RAD.

Misie čakajú na intenzívnu solárnu búrku

Sonda MAVEN je citlivá na častice s nižšou energiou, pričom RAD dokáže pozorovať len častice s vysokou energiou, ktoré sa dostanú na povrch, kde sa budú nachádzať astronauti. Keď misia MAVEN zaznamená veľkú solárnu erupciu, vedci dajú vedieť tímu misie Curiosity, že by mali dávať pozor na zmeny v dátach prístroja RAD.  

Dve doplňujúce sa misie môžu spoločnými silami získať merania s presnosťou do pol sekundy. Tým získavajú detailný pohľad na to, ako solárne častice zasiahnu marťanskú atmosféru, ako s ňou reagujú a ako nakoniec dopadnú na povrch. Misia MAVEN zároveň dokáže varovať iné vedecké misie pred silnou solárnou búrkou. Tieto misie môžu vypnúť prístroje, ktoré by sa mohli poškodiť vplyvom intenzívnej solárnej búrky.  

Je otázne, či Mars zasiahne tento rok intenzívna solárna búrka, no šance sú vyššie, čím bližšie je Slnko k maximu. Predpokladá sa, že by ho malo dosiahnuť ku koncu tohto roka. Následne sa bude aktivita hviezdy znižovať, kým nedosiahne solárne minimum. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre