Vedci z MIT hovoria o novom spôsobe liečby rakoviny, ktorý by mohol zvrátiť šírenie tejto zákernej choroby ďalej do teľa

Prostredíctvom sofistikovaného modelu mohli vedci nahliadnuť do celého genómu a nájsť mutácie vplývajúce na vznik a priebeh ochorenia.

Vedci z inštitútu MIT pátrali po mutáciách génov, zodpovedných za šírenie rakoviny
Zdroj: Pexels (Martin Lopez), Freepik (starline), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Rakovinové bunky môžu mať vo svojej DNA tisíce mutácií, no len hŕstka z nich hrá úlohu pri rozširovaní rakoviny ďalej do tela. Pre vedcov je mimoriadne dôležité tieto škodlivé mutácie identifikovať, čo by mohlo viesť k vytvoreniu lieku na rakovinu.

Vo výskume vedenom technologickým inštitútom MIT, výskumníci vytvorili úplne nový počítačový model, ktorý by umožnil analyzovať celý genóm rakovinových buniek. Následne pátrali po mutáciách objavujúcich sa oveľa častejšie, čo by mohlo znamenať, že sú zodpovedné za šírenie rakoviny. V tomto smere však vedci narazili na problém, pretože aj mutácie, ktoré so šírením ochorenia nemajú nič spoločné, sa môžu objavovať mimoriadne často.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pomocou nášho nového modelu sa nám podarilo vytvoriť mimoriadne presný model takzvaných ‚pasažierov‘ mutácií, ktoré nehrajú žiadnu úlohu pri šírení rakoviny. Následne sme sa pozreli na časti genómu, kde sa mutácie akumulovali. Tieto mutácie majú s najväčšou pravdepodobnosťou väčšiu úlohu,“ vyjadril sa Maxwell Sherman z inštitútu MIT.

Vďaka simulácii sa vedcom podarilo v genóme rakovinových buniek objaviť ďalšie mutácie zodpovedné za šírenie rakoviny v prípade 5 až 10% pacientov. Objav umožňuje vedcom pátrať po liekoch, ktoré by dokázali viesť k liečbe rakoviny. V prípade až 30% pacientov ale lekári nedokážu identifikovať zodpovednú mutáciu, na základe ktorej by mohli viesť liečbu.

Vytvoriť sekvenciu ľudského genómu sa vedcom podarilo pred približne 20 rokmi a odvtedy sa pokúšajú pátrať po mutáciách, ktoré by istým spôsobom prispievali k šíreniu rakoviny. V tomto prípade dokážu mutácie spustiť nekontrolovaný rast buniek alebo rakovinové bunky ukryjú pred imunitným systémom. Ak sa vedcom podarí objaviť mutáciu, napríklad v prípade receptoru EGFR, môžu sa pokúsiť túto mutáciu odstrániť špecifickými liekmi.

Pátranie po kľúčových mutáciách

Niektoré mutácie hrajú kľúčovú úlohu pri vzniku a vývoji rakoviny, no vzhľadom na obrovské množstvo mutácií v genóme vedci nedokázali povedať, či nejaké z nich prispievajú k vývoju ochorenia. Počítačový model umožnil vedcom preskúmať 100% genómu, nielen 2% ku ktorým mali donedávna prístup.

„Až doteraz neexistovala technológia na to, aby sme mohli pátrať aj mimo regiónov, ktoré v genóme zodpovedajú za kódovanie proteínov,“ vysvetľujú autori štúdie.

Počítačový model sa skladá z neurónovej siete, ktorú cvičili na dátach z 37 typov rakoviny. Ak sa výskumníkom podarí objaviť mutácie zodpovedné za šírenie rakoviny, možno by mohli nájsť aj spôsob, ako pacientov liečiť. Momentálne sa spomína proces využívajúci krátke vlákna RNA, ktoré by v podstate prekryli zmutované časti DNA.

„Ak by sme našli spôsob, ako odstrániť mutáciu v genóme, vyriešili by sme tým celý problém. Gény vytvorené na potlačenie rakoviny by mohli toto ochorenie poraziť,“ vysvetľuje Adam Yaari z inštitútu MIT.

Výsledky tohto výskumu mimoriadne pomôžu pri klinických testoch. V budúcnosti by mohol viesť k vytvoreniu lieku, ktorý zaberá nielen pri jednom konkrétnom type rakoviny, ale pri jej mnohých variáciách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre