Vedci vyvinuli betón, ktorý sa dokáže sám opraviť. Táto technológia má potenciál zmeniť stavebný priemysel

BioFiber pracuje na princípe bakteriálnych spór, ktoré vedia zaceliť a stabilizovať praskliny v betóne.

beton
Zdroj: Dmitry Kalinovsky / shutterstock.com

Všetky dnešné konštrukcie si vyžadujú pravidelnú údržbu, ak majú aj naďalej bezpečne plniť svoju funkciu. Výskumníci z Drexel University v rámci svojej práce vytvorili model špeciálneho betónu, ktorý sa dokáže v prípade opotrebovania alebo poškodenia sám opraviť.  

Výskumníci novú technológiu nazvali BioFiber a veria, že s pomocou nej dokážeme zraziť náklady na údržbu a opravu budov, ciest či iných stavieb. Nová technológia dokáže automaticky opraviť praskliny a iné poškodenie pomocou bakteriálnych spór, ktoré vytvárajú uhličitan vápenatý. Ten zatmelí praskliny v materiáli.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový druh betónu oplýva troma kľúčovými vlastnosťami. Prvou je schopnosť opraviť sa po poškodení. Druhou vlastnosťou je zamedzenie ďalšiemu šíreniu prasklín a poslednou je reagovanie na rôzne formy poškodenia. BioFiber technológia sa skladá z vlákien obklopených hydrogélovým obalom. V obale sa nachádzajú neaktívne bakteriálne spóry. Celá štruktúra je obalená polymérovou vonkajšou škrupinou. Keď sa v betóne objaví prasklina a naruší BioFiber technológiu, do nej sa dostane voda a hydrogélová vrstva puchne. Baktérie v nej vytvárajú uhličitan vápenatý, ktorý vyplní prasklinu a opraví betón.  

Výskumníci neustále optimalizujú technológiu a to aj vďaka pomoci z ostatných vedných odborov.  

“Vyznať sa v súhre materiálovej vedy, mikrobiológie a výrobných procesov bolo kľúčom pre túto technológiu,” tvrdí vedúci výskumu, Mohammad Houshmand.  

Trvácnejšia a ekologickejšia infraštruktúra

BioFiber by mohol pomôcť výrazne zvýšiť životnosť a udržateľnosť infraštruktúry. Schopnosť betónu opraviť sa by výrazne predĺžila životnosť betónových štruktúr a tým aj znížila potrebu opráv alebo údržby. Zároveň sa zníži množstvo materiálu, ktorý by sa na opravy minul. Tento materiál netreba nikde prepravovať, čiže by sa znížili aj emisie a ďalšie formy odpadu. BioFiber je teda ekologickým riešením, ktoré by našlo uplatnenie v rôznych sférach priemyslu.  

“Myšlienka, že prispievame k vývoju odolnej a ekologickej infraštruktúry s dlhšou životnosťou a nižšou potrebou údržby nás motivuje, aby sme aj naďalej v tomto odbore prinášali ďalšie inovácie,” hovorí Houshmand.  

Koncept BioFiber je rozhodne fascinujúci, no technológia musí ešte ujsť kus cesty. Momentálne výskumníci pracujú na optimalizácii jej vlastností. Houshmand momentálne pracuje na doktoráte, no po úspešnom ukončení štúdia plánuje založiť start-up, ktorý by sa technológií BioFiber venoval naplno. V rámci tohto start-upu bude jeho hlavným cieľom priniesť technológiu BioFiber na trh.  

Ako sme už spomenuli, BioFiber môže nájsť uplatnenie v rôznych sférach. Ak by sa však mal dostať na trh, potom by musel Houshmand so svojim tímom nájsť spôsob, ako vyrábať tento materiál na väčšej škále. Založenie spoločnosti venujúcej sa práve tejto prelomovej technológii, by mohol byť ten správny krok, ako svetu poskytnúť mimoriadne dôležitú a ekologickú technológiu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre