Vedci vyvinuli aplikáciu, ktorá vám môže pomôcť odhaliť nástup Alzheimerovej choroby

Vedci vyvinuli mobilnú aplikáciu, cez ktorá vám môže pomôcť odhaliť skorý nástup Alzhaimerovej choroby a následne zmierniť dopady ochorenia.

smartfon telefon titulka
Zdroj: Đức Trịnh on Unsplash

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, čo znamená, že postihuje mozgové bunky. Ochorenie vedie k ich postupnému odumieraniu mozgových buniek a tým k zhoršovaniu kognitívnych funkcií, ako sú pamäť, myslenie a správanie. Okolo 4% ľudí nad 65 rokov trpí nejakou degeneratívnou chorobou mozgu a až 60% z tých ľudí má spomínanú Alzheimerovu chorobu. Pre túto chorobu je typické, že začína nenápadne a pomaly a následne sa rozvíja. V tom najhoršom prípade, keď je choroba vo finálnej fáze, tak človek je odkázaný na pomoc druhých.

Medzi príznaky tejto choroby patrí zabúdanie, odkladanie vecí na miesto, kde rozhodne nepatria, časová dezorientácia či napríklad náhle zmeny nálady.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto choroba sa ale dá zachytiť pomerne skoro a nový objav, ktorý sa nedávno idual v Nemecku, má potenciál pomôcť množstvu ľudí túto chorobu včas zachytiť a zmierniť jej dopady. Výskumníci z dzne.de (German Center for Neurodegenerative Diseases) vyvinuli aplikáciu, ktorá má pomôcť včas zachytiť Alzheimerovu chorobu.

Problémy s pamäťou sú hlavným príznakom Alzheimerovej choroby

Jedným z najčastejších príznakov Alzheimerovej choroby je slabá pamäť, na ktorú sa sústredili výskumníci. Tú testovali pomocou mobilnej aplikácie. Ich experiment vykonali na vzorke 199 ľudí nad 60 rokov. Študijná vzorka odrážala rôzne kognitívne stavy. Od zdravých jedincov, až po respondentov, u ktorých bola choroba v pokročilom stave. Testovaní ľudia mali vykonať rôzne úlohy, či už formou písania no taktiež aj formou hovorenia. Napríklad si mali zapamätať nejaké slová a následne sa pokúsiť ich povedať. Alebo mali povedať čo najviac slov, čo ich napadlo k nejakej téme a podobne.

V aplikácii sa nachádzajú 3 úlohy, každá úloha sa sústreďuje na inú časť mozgu, ktorá môže byť poznačená touto chorobou. Ide napríklad o zapamätanie si obrázkov alebo zistenie rozdielov na obrázkoch a ďalšie.

„Zistili sme, že nová metóda je porovnateľná s výsledkami na klinike a zisťuje miernu kognitívnu poruchu, ktorú môžeme poznať ako MCI a to s veľkou presnosťou,“ uviedol vedúci výskumnej skupiny v DZNE, Dr. David Berron.

Výskumníci následne porovnávali dosiahnuté skóre spolu vekom so zdravými jedincami v rovnakom veku. Ak výsledky vykazovali anomáliu signalizujúcu poruchu pamäte typickú pre MCI (miernu kognitívnu poruchu), tak to bolo varovanie, aby pacient navštívil lekára.

„Ak výsledky digitálneho hodnotenia naznačujú, že existuje porucha pamäti typická pre MCI, otvára to cestu pre ďalšie klinické vyšetrenia,..“, hovorí Düzel.

Hoci liek na Alzheimerovu chorobu dnes nepoznáme, tak vďaka skorej identifikácie nástupu tohto ochorenia, existujú prístupy, ktoré môžu pomôcť spomaliť jej progresiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre