Vedci vytvorili stroj času: Funguje ale inak, než si myslíte

Vedecká komunita sa stále nevie dohodnúť na tom, či častice dokážu cestovať v čase do minulosti. Nová simulácia ukazuje, ako by to v praxi vyzeralo.

cestovanie v case_titulka
Zdroj: kinako / Shutterstock.com

Predstavte si svet, v ktorom sa môžete vrátiť v čase a urobiť znova niečo, čo sa vám na prvýkrát nepodarilo. Pravdepodobne každý si už aspoň raz v živote želal stroj času, ktorý sa vedcom z University of Cambridge podarilo vytvoriť.  

Nie je to však stroj času, aký môžete vidieť v sci-fi dielach. Ako vysvetľujú autori štúdie, vo svojej práci navrhli simuláciu, ktorá im umožnila ponoriť sa do zákonov kvantovej mechaniky, ktoré môžu samé o sebe byť pomerne bizarné. Vedci už v predchádzajúcich výskumoch simulovali, ako by sa mohli častice cestujúce spätne v čase správať. V komunite je však stále pomerne kontroverznou témou, či niečo také skutočne dokážu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia spája získané poznatky s kvantovou metrológiou, odborom, ktorý teóriu kvantovej fyziky používa na vykonanie mimoriadne citlivých meraní. V rámci práce vedci dokazujú, že takéto “cestovanie v čase” by mohlo pomôcť vyriešiť problémy, ktoré sa zdajú byť inými meraniami nemožné. 

“Predstavte si, že chcete niekomu dať darček. Táto osoba má narodeniny o tri dni a ak chcete, aby jej dar prišiel načas, musíte ho poslať teraz. Problém je, že oslávenec vám pošle zoznam prianí až zajtra. Keď teda svoj dar pošlete, nemáte istotu, že to bude niečo, čo tá osoba potrebuje alebo chce. Teraz si však predstavte to, že by ste mohli dostať zoznam a vrátiť sa o deň dozadu, aby ste poslali vhodný dar s informáciou, ktorú ste získali až zajtra,” vysvetľuje vedúci výskumu, David Arvidsson-Shukur.  

Kvantové previazanie a stroj času

Ak by ste to dokázali, v podstate by ste mohli garantovať najlepší výsledok, aký môžete v tejto situácii dosiahnuť. Svoje simulácie vedci zakladali na princípe kvantového previazania, ktorý umožňuje časticiam interagovať aj ak sa od seba nachádzajú ďaleko. Ak sa zmení jedna častica, zmení sa automaticky aj druhá.  

Princípom simulácie je, že máme dve previazané častice. S prvou vedci vykonajú experiment a keď sa dozvedia výsledok, manipulujú druhú časticu. Zmena stavu druhej častice by sa mala odzrkadliť aj na tej prvej a tým aj zmeniť výsledok experimentu.  

“Tento výsledok je skutočne pozoruhodný, no udeje sa len raz za štyri pokusy. Inými slovami povedané, existuje 75% šanca na neúspech. Dobrou správou ale je, že vieme, ak sa experiment nepodarí,” tvrdí Arvidsson-Shukur.  

Aby vedci čo najviac zvýšili pravdepodobnosť úspechu, navrhujú poslať do experimentu vyšší počet previazaných fotónov. V tomto prípade zaručia, že aspoň jeden bude niesť vhodnú informáciu. Následne použijú filter, aby vytriedili dobré fotóny od tých zlých. Autori štúdie tvrdia, že použitie filtra je v skutočnosti dobrá vec. Ak by toto “cestovanie v čase” fungovalo zakaždým, svet by bol zvláštnym miestom, v ktorom by neplatila teória relativity, a ani iné teórie, ktoré nám pomáhajú pochopiť vesmír.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre