Vedci ukázali obrazovku novej generácie. Má potenciál zmeniť to, ako pracujeme so smartfónmi a ďalšou elektronikou

Nová štúdia ukázala koncept perovskitovej obrazovky, ktorá by zariadeniu odomkla pokročilé funkcie.

Nová štúdia predstavila displej novej generácie
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Výskumníci z Linköping University vytvorili digitálnu obrazovku, v ktorej LED svetlá reagujú na dotyk, svetlo, odtlačky prsta, pulz a radu ďalších vecí. Autori štúdie veria, že ich výtvor môže predstavovať novú generáciu pre displeje telefónov, tabletov a počítačov.  

V rámci štúdie vedci vytvorili len koncept, cez ktorý demonštrovali, že ich dizajn skutočne funguje a môže obrazovkám novej generácie priniesť pokročilé funkcie. V nasledujúcich krokoch budú technológiu vylepšovať tak, aby sa z nej stal komerčne vhodný produkt.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľujú, moderné LCD a OLED obrazovky na trhu dokážu len zobraziť určité informácie. Samozrejme že smartfón dokáže zachytiť dotyk, oskenovať odtlačok prsta či prispôsobiť sa rôznym svetelným podmienkam. To však dokáže len s pomocou ďalších senzorov, ktoré sa nachádzajú na obrazovke alebo okolo nej.  

V rámci novej štúdie ale vedci priniesli úplne nový typ obrazovky. Všetky senzorové funkcie sa nachádzajú priamo v LED svetlách bez potreby ďalších dodatočných senzorov. LED svetlá sú vyrobené z kryštalického materiálu, ktorý sa volá perovskit. Tento materiál sa vyznačuje skvelou absorpciou a vyžarovaním svetla. Autori vysvetľujú, že táto vlastnosť bola kľúčovou pre vytvorenie novej obrazovky. 

“Predstavte si tento príklad. Obrazovka vašich smart hodiniek je väčšinu času vypnutá. Namiesto zobrazovania informácií sa môžu hodinky pomocou novej obrazovky nabíjať tým, že absorbujú svetlo. To predlžuje čas používania medzi jednotlivými nabitiami,” tvrdí Chunxiong Bao, vedúci nového výskumu.  

Koncept má ešte niekoľko problémov

Výskumníci vytvorili perovskitové LED svetlá, ktoré žiaria v základných farbách RGB (červená, modrá, zelená), čím vedia vytvoriť všetky farby vo viditeľnom spektre. Napriek tomu sa výskum stretáva s problémami, ktoré musia vedci prekonať ešte predtým, než sa displeje novej generácie dostanú na trh. Jeden z problémov predstavuje nízka výdrž perovskitu. Momentálne vydržia LEDky len niekoľko hodín, než sa materiál stane nestabilným a svetlá prestanú fungovať.  

Vedci sú presvedčení, že všetky problémy spojené s perovskitovými LED svetlami sa vyriešia do nadchádzajúcich desiatich rokov. Potom by sme mohli získať obrazovky pre smartfóny, tablety a počítače, ktoré by sa vyznačovali pokročilými funkciami.  

Čo sa výskumov nových obrazoviek týka, začiatkom tohto roka sa objavil aj výskum, na ktorom sa podieľali vedci z Berkeley Lab. Podarilo sa im vytvoriť nový druh “supramolekulárneho atramentu”, ktorý by sa mohol zas využiť v OLED obrazovkách.  

Hoci v tomto smere vedci neponúkli displeje novej generácie s pokročilými funkciami, ich technológia by na trh mohla priniesť cenovo dostupnejšie elektronické obrazovky. OLED kvalitou obrazu prevyšujú iné typy obrazoviek a výhodou je aj to, že sú ľahšie a tenšie. Nevýhodou je však ich vysoká cena. Práve otázku ceny sa nový výskum pokúšal vyriešiť, o čom sa viac dozviete v tomto článku. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre