Vedci tvrdia, že sa pri zemskom jadre nachádzajú zvláštne štruktúry, ktoré boli doteraz neznámymi

Netradičné útvary objavili pomocou echolokácie

Zemské jadro
Zdroj: flickr.com (Shea Huening) CC BY-ND 2.0

Vrstva zeme, ktorá oddeľuje plášť od roztopeného jadra bola preskúmaná jedine vo vedecko-fantastických dielach, ako napríklad Cesta do stredu Zeme, alebo v Hollywoodskom filme z roku 2003, The Core.

Nedávno sa ale tím vedcov z univerzity v Marylande rozhodol preskúmať seizmické vlny a spôsob, akým sa šíria pod Tichým oceánom. Podarilo sa im objaviť doteraz nevysvetlené štruktúry, ktoré sa nachádzajú hlboko pod zemskou kôrou, v priestore deliacom zemské jadro od plášťa. Popísané je to aj v štúdii, ktorá bola publikovaná 12. júna 2020 v onlinovom vedeckom denníku Science. Téme sa venuje aj portál Syfy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím vedcov použil metódu echolokácie, podobne ako ju využívajú netopiere, či delfíny. Následne sa pozreli na stovky zemetrasení a identifikovali ich dozvuky. To viedlo k odhaleniu množstva široko rozmiestnených štruktúr, nachádzajúcich sa blízko jadra našej planéty. Sú to heterogénne oblasti, nezvyčajne hustých horúcich skál, ktoré menia ich predstavy o tom, čo sa nachádza na hranici jadra a zemského plášťa.

Zemské jadro
Štruktúra Zeme Zdroj: Wikipedia

Vedci zatiaľ nevedia kompozíciu týchto objektov. Najnovšie objavy však otvoria priestor novým teóriám o tom, ako naše tektonické dosky fungovali pri formovaní planéty v jej prvých rokoch.

„Analyzovali sme ozveny z oblasti hranice medzi jadrom a plášťom. Keďže sme sa zamerali na väčší počet ozvien naraz, podarilo sa nám získať úplne novú perspektívu o tom, čo sa dole nachádza,“ vyjadril sa Doyeon Kim, geológ a vedúci štúdie.

Odhalenie záhadných štruktúr

Geofyzici sa zameriavali na špecifické seizmické ozveny, ktoré sa šírili pod Tichým oceánom. Ich analýza odhalila predtým neznáme štruktúry pod Markézskymi ostrovmi v južnom Pacifiku. Následne si pomohli algoritmom, ktorý sa používa na štúdium hviezd a galaxií, ktorý sa nazýva Sequencer. Ten vedci použili na vytriedenie informácii a nájdenie vzorcov v hromade seizmických dát.

Zemské jadro
Zdroj: University of Maryland (Doyeon Kim)

„Pomocou tejto metódy sa nám podarilo získať nové informácie o záhadných štruktúrach, ktoré sa nachádzajú na samom spodku zemského plášťa,“ hovorí Doyeon Kim.

Ako sa ale vedcom podarilo odhaliť záhadné štruktúry blízko pri zemskom jadre? Zemetrasenie generuje seizmické vlny, ktoré majú schopnosť preniknúť až do hlbín Zeme. Tieto vlny sa menia, spomaľujú, alebo sa oddelia, podľa hustoty skál, teploty, alebo kompozície pôdy. Následne tieto vlny zachytí seizmometer. Vedci zobrali dáta z viacerých seizmometrov a následne podľa nich dokázali vytvoriť model vlastností skál pod povrchom Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre