Vedci skúmajú, ako dokážu mikroorganizmy prežiť na nehostinných miestach
To by im mohlo otvoriť dvere v skúmaní života na iných planétach
Naše porozumenie života, prekvitajúceho v extrémnych podmienkach u nás na Zemi nám otvorilo nové možnosti v obore astrobiológie. Vedci sa pozerajú opäť na svety, ktoré nemajú dostatok zdrojov, a tak by nemohli nikdy podporovať život. Jeden tím vedcov študuje výživovo chudobný región Mexika, aby zistili, ako presne organizmy prežívajú v náročných prostrediach.
Štúdia sa zameriava na genómy organizmov, ich veľkosť a spôsob akým spracúva podnety okolo seba. Výskumníci zisťujú, ako im tieto charakteristiky pomáhajú prežiť. Región, ktorý skúmajú sa podobá na mladú Zem, alebo praveký, ešte vlhký Mars.
„Oblasť, ktorú skúmame má tak málo živín, že väčšina jej ekosystémov tvoria mikróby. Pripomína to ekosystémy z čias mladej Zeme, alebo Marsu, ktorý mohol v minulosti podporovať život,“ hovorí jeden z vedcov.
Všetko, čo organizmy robia má svoju cenu a tak dochádza k istým výmenám. Organizmus, ktorý vyrastal v prostredí chudobnom na živiny nebude používať veľké množstvo zdrojov na to, aby sa dokázal rozmnožiť. Profesor Christopher Dupont tvrdí, že práve výskyt v takýchto chudobných regiónoch núti organizmus zvoliť stratégie, ktoré si pre jeho existenciu nevyžadujú veľa surovín. Taktiež hľadá spôsoby, ako rozmnožovať DNA nízkonákladovou metódou.
Experiment zahŕňa v sebe založenie miniatúrnych ekosystémov. Tie zahŕňali kŕmenie organizmov zvýšenými dávkami hnojiva, ktoré obsahovali zvýšené množstvo dusíka a fosforu. To viedlo k zväčšeniu počtu organizmov v tomto miniatúrnom ekosystéme, v porovnaní s tými, ktoré žili v oblasti, chudobnej na živiny.
Tieto pokusy nás dokážu naučiť, akým spôsobom môže život fungovať na planétach, kde nie sú k dispozícii takmer žiadne živiny, ktoré by podporovali mikroorganizmy. Ak by dokázali prežiť v takýchto tvrdých podmienkach, znamenalo by to, že majú výbornú schopnosť spracovania informácií a dokážu využiť to málo, čo im dané prostredie ponúka.
Komentáre