Planéta TOI-849b môže byť niečím úplne iným, než si vedci spočiatku mysleli

Vedci sa domnievajú, že objavili jadro plynného obra

planeta sky-space-telescope-universe-41951
Zdroj: Pexels.com (Pixabay)

Zvláštny svet, približne 40-krát masívnejší než naša Zem, môže byť jadrom gigantického plynného obra, píše sa v novej štúdii, na ktorú upozorňuje  portál space.com

Tieto nálezy môžu priniesť odpovede o tom, ako vyzerá jadro plynnej planéty. Vedci preskúmali exoplanétu TOI-849b pomocou satelitu TESS ( Transiting Exoplanet Survey Satellite). Zistili, že záhadný svet obieha hviezdu podobnú Slnku, 730 svetelných rokov od nás.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keďže je planéta 40-krát masívnejšia ako Zem, je zároveň o polovicu menej masívnejšia než Saturn, čo je plynná planéta. Predchádzajúce poznatky totižto hovoria, že každá planéta, ktorá má od 10 – 20-krát viac masy ako Zem, by mala mať dostatočne silné gravitačné pole, aby k sebe pritiahla veľké množstvo materiálu z protoplanetárneho disku. Ten vzniká pri mladých hviezdach a ide o častice skál a prachu, z ktorých sa rodia nové planéty.

Z dostatočne masívnych zárodkov planét by sa mali stať planéty podobné Jupiteru, či Saturnu. Keďže to nie je prípadom planéty TOI-849b, vedci museli prísť s vysvetlením. Podľa nich bola planéta kedysi plynným obrom, no vďaka svojej blízkej obežnej dráhe voči hviezde, o svoju atmosféru prišla. Lenže hoci by hviezda planétu doslova spaľovala, podľa vedcov to nie je dosť na to, aby vyparila celú atmosféru, až k jadru planéty.

TOI-849b preto musel prísť o svoju atmosféru iným spôsobom. Planéta je stará okolo 6 miliárd rokov, a tak mohla v minulosti čeliť zrážkam s inými planétami, ktoré ju pripravili o atmosféru. Reálnejším vysvetlením možno bude, že sa planéta TOI-849b začala formovať oveľa neskôr než ostatné planéty a protoplanetárny disk bol už takmer preč.

Teórie sa líšia a bez ďalších pozorovaní vedci nemôžu určiť, ako došlo ku strate atmosféry. Dobrou správou je, že nález TOI-849b ukázal vedcom, ako môže jadro plynného obra vyzerať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre