Vedci rekonštruovali tvár 75-tisíc rokov starej neandertálskej ženy. Pozrite sa, ako vyzerala

Ženu objavili v jaskyni, kde Neandertálci pochovávali svojich zosnulých.

zuby lebka neandertalci
Zdroj: Mironmax Studio / Shutterstock.com

Výskumníkom z University of Cambridge sa podarilo rekonštruovať tvár 75-tisíc rokov starého Neandertálca. Ide o tvár ženy, ktorú vedci rekonštruovali zo stoviek úlomkov kostí.  

Ženu objavili v roku 2018 v jaskyni, kde tento druh pochovával svojich zosnulých. Jaskyňa sa nachádza v Kurdistane a poznáme ju už od 50. Rokov minulého storočia. V týchto rokoch archeológovia objavili niekoľko tiel Neandertálcov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Lebky moderných ľudí a Neandertálcov vyzerajú diametrálne odlišne. Lebka Neandertálca má výrazné obočie, prominentnejší nos a nemá bradu. Rekonštrukcia tváre nám však ukázala, že tieto rozdiely neboli normálne až tak výrazné,” vysvetľuje doktorka Emma Pomeroy, paleoantropologička, ktorá sa podieľala na rekonštrukcii.  

Predpokladá sa, že Neandertálci vymreli pred približne 40-tisíc rokmi. Žena, ktorej tvár počas výskumu rekonštruovali, je pravdepodobne najlepšie zachovalým jedincom, ktorý sa toto storočie našiel.  

Predchádzajúce objavy v jaskyni mali číselné označenie, no výskumníci túto ženu nazvali Shanidar Z. Hlavu tejto ženy rozdrvil balvan, pravdepodobne veľmi krátko po smrti. Balvan hlavu zasiahol po rozklade mozgu, no ešte predtým, ako sa dutina v lebke dokázala zaplniť zemou. Tvár následne stláčali desaťtisíce rokov sedimentov.  

Archeológovia objavili sploštenú lebku, ktorá mala hrúbku približne dvoch centimetrov. V rámci výskumu vedci opatrne odhalili ostatky, už spomínanú lebku a kosti, ktoré sa tiahli takmer k trupu tela. Následne použili špeciálnu látku na posilnenie kostí a okolitých usadenín

Ženu Shanidar Z vybrali z náleziska v desiatkach drobných blokov. Vysvetľujú, že kosti sa nachádzali pod sedem a pol metrov širokou vrstvou pôdy, v srdci jaskyne. V laboratórnych podmienkach vedci využili mikro-CT vyšetrenie každého bloku a následne pomaly riedili lepidlo a dostávali von úlomky kostí.  

Rekonštrukcia tváre

Vedcom sa podarilo z viac ako 200 úlomkov lebky rekonštruovať pôvodný tvar hlavy ženy.  Nižšie sa môžete pozrieť, ako vyzerala. 

“Náš výskum by sme mohli prirovnať k 3D puzzle, pričom tu sme sa nemohli pomýliť,” tvrdí Pomeroy.  

Nová analýza naznačuje, že Shanidar Z bola staršou ženou, možno vo veku okolo 45 rokov. Autori výskumu poznamenávajú, že v hlbokej prehistórii to bol naozaj úctyhodný vek. Vedcom sa nepodarilo nájsť jej panvovú kosť, čiže pohlavie odhadovali len na základe proteínov jej zubnej skloviny.  

Predpokladá sa, že na výšku mala neandertálska žena približne 1,5 metra. Kostru ženy objavili v jaskyni spolu s niekoľkými ďalšími ostatkami. Tie boli pochované špecifickým spôsobom. Aj to naznačuje, že už Neandertálci mohli mať svoju sofistikovanú kultúru a rozmýšľali aj nad smrťou. Opäť sa teda dokazuje, že neboli len jednoduchí jaskynní ľudia, no oveľa viac sa podobali na moderného človeka. Dôkazy zároveň naznačujú, že moderný človek a Neandertálci sa medzi sebou krížili. Ich DNA sa dodnes nachádza v každom z nás. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre