Poznali už Neandertálci lepidlo? Tieto prehistorické nástroje prekvapia jednou svojou zložkou

Nová štúdia ukazuje doteraz najstarší prípad použitia lepidla pri výrobe kamenných nástrojov v Európe.

Poznali Neandertálci lepidlo?
Zdroj: Patrick Schmidt, University of Tübingen

Dnes už máme v rukách veľa dôkazov, ktoré naznačujú, že Neandertálci boli oveľa vyspelejší, než sme si spočiatku mysleli. Dokázali vyrábať mimoriadne sofistikované kamenné nástroje a ako dokázali výskumníci z New York University, neandertálci poznali aj lepidlo.  

V rámci výskumu sa autorom štúdie podarilo dokázať, že Neandertálci používali niekoľkozložkovú lepivú látku. Dôkazy, ktoré majú v rukách, sú zároveň najstaršími príkladmi používania komplexného lepidla v Európe.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Podarilo sa nám nájsť zachovalé kamenné nástroje, ktoré vykazujú podobné prevedenie ako jedny z prvých nástrojov vyrobených druhom Homo sapiens v Afrike. Tieto nástroje však pochopiteľne majú neandertálsky štýl, ktorý v tomto prípade predstavuje výrobu “rukovätí” pre kamenné nástroje,” vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Radu Iovita.  

Nástroje výskumníci objavili na archeologickom nálezisku Le Moustier, ktoré sa nachádza vo Francúzsku. Nálezisko bolo objavené ešte na počiatku 20. Storočia. Nová štúdia sa na nástroje pozrela ešte raz. Predpokladá sa, že tieto nástroje Neandertálci využívali počas obdobia stredného paleolitu, pred približne 40 až 120-tisíc rokmi. Doteraz sa nachádzali v berlínskom múzeu, no nikto sa na ne nepozrel bližšie. Autori štúdie vysvetľujú, že nástrojov sa nikto nedotkol od 60. Rokov minulého storočia. Vďaka tomu sa dokázali zachovať lepivé vlastnosti materiálu použitého Neandertálcami. 

Ako vyzeralo neandertálske lepidlo?

Autori štúdie objavili na niekoľkých nástrojoch stopy okra a bitúmenu. Oker je prirodzene sa vyskytujúci pigment a bitúmen je jednou zo zložiek asfaltu, ktorú môžeme získať z ropy. Zároveň sa však môže vyskytovať aj prirodzene v pôde.  

“Prekvapilo nás, že oker tvoril viac ako 50% zlúčeniny. Na vzduchu vysušený bitúmen môže slúžiť ako lepidlo, no ak doňho pridáme veľa okru, svoje lepivé vlastnosti stráca,” vysvetlil Patrick Schmidt, vedúci štúdie.  

Vedci následne vykonali niekoľko testov, ktoré určili silu tohto lepidla. Ukázalo sa, že keď použili tekutý bitúmen, táto látka nebola až tak vhodná na lepenie. To sa ale zmenilo, keď pridali oker. Vedci vysvetľujú, že výsledná tvárna hmota je dostatočne lepivá na to, aby v nej ostal upevnený kamenný nástroj. Zároveň ale nie je lepivá dosť na to, aby sa priliepala na ruku. To z hmoty robí ideálny materiál pre rúčku nástroja. Toto používanie potvrdila aj analýza opotrebovania materiálu.  

Na jednej strane pozorovali vedci typické opotrebenie na ostrých hranách nástroja. To vzniklo bežným používaním. Pozorovali aj opotrebovanie po celej rúčke nástroja. To podľa autorov štúdie vzniklo pohybom nástroja pri jeho držaní.  

Výskumníci vedeli, že Homo sapiens poznali koncept lepidla a používali na jeho výrobu rôzne zložky ako živicu, oker a iné. Táto práca ale dokazuje, že aj Neandertálci boli dostatočne vyspelí na to, aby sa naučili používať rôzne prírodné lepidlá.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre