Neandertálci sú nám podobní viac, než si myslíme: Je možné, aby sme boli rovnakým druhom?

Za posledné roky sa naša predstava o Neandertálcoch mení. Otázkou ostáva, či po celý čas stála na zlých základoch.

neandertalci
Zdroj: lorenza62 / Shutterstock.com

Neandertálcov poznáme ako najbližších evolučných predkov človeka. Vieme, že v Európe žili ešte predtým, než Homo sapiens opustili Afriku a následne s nami žili na rovnakom území, až kým tento druh človeka nevymrel.  

Otázkou je, či sme celý čas chápali Neandertálcov správne. Mnohé moderné výskumy naznačujú, že Neandertálci boli oveľa vyspelejší, než sme si pred niekoľkými rokmi mysleli. Je možné, že v skutočnosti ide o rovnaký druh človeka akým sme my? Na túto otázku sa pozreli lepšie vedci z Natural History Museum.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Náš druh, Homo sapiens, sa vyznačuje zaoblenou vysokou lebkou a relatívne úzkou panvou. Keď výskumníci charakterizujú objavené kosti, merania lebky a panvy väčšinou stačia na to, aby sme odlíšili Homo sapiens od Neandertálca. Tí majú o niečo dlhšiu a nižšiu lebku a širšiu panvu. Ďalší rozdiel môžeme nájsť v troch drobných kostiach, ktoré sa nachádzajú v strednom uchu.  

Tieto merania sú o niečo náročnejšie, no oveľa spoľahlivejšie dokážu ukázať rozdiely medzi človekom rozumným a Neandertálcom. Rozdiel v ušných kostiach je medzi Neandertálcom a Homo sapiens výraznejší, než rozdiel v ušných kostiach medzi našimi dvoma žijúcimi najbližšími príbuznými, šimpanzmi a gorilami.  

Ako výskumníci vysvetľujú, tieto rozdiely jasne vidíme aj u Homo sapiens žijúcich pred 100-tisíc rokmi. Zatiaľ teda všetko nasvedčuje tomu, že sme skutočne odlišným druhom.  

Biologický koncept samostatného druhu 

Odborníci však poukazujú aj na to, že jeden z konceptov živočíšneho druhu predpokladá, že ide o reprodukčne izolované entity. Znamená to, že sa príslušníci druhu môžu medzi sebou páriť, no nemôžu sa páriť s iným druhom. Homo sapiens sa teda môžu medzi sebou páriť, no nedokážeme sa krížiť napríklad s gorilami.  

Moderný človek v sebe nesie časť neandertálskej DNA, čo znamená, že sme sa v dávnej minulosti museli krížiť. To je jeden z argumentov, ktoré tvrdia, že Homo sapiens a Nenadertálci spadajú pod jeden druh.  

Kde je teda pravda? Či sme samostatný druh alebo sa môžeme radiť k Neandertálcom ostáva otvorenou otázkou. Niektorí vedci veria, že sme odlišným druhom, iní nie. Odborníci však poukazujú na to, že veľa odlišných druhov cicavcov sa medzi sebou krížia, napríklad vlci a divé psy, medvede či veľké mačkovité šelmy.  

Zároveň tomuto problému nepomáha ani to, že nemáme jasne stanovený koncept živočíšneho druhu. Existuje niekoľko predkladaných konceptov, ktoré pracujú s odlišnými charakteristikami. Ľudia zároveň majú tendenciu všetko kategorizovať, pričom príroda častokrát býva o niečo menej jasná. Výskumy stále prebiehajú a možno o pár rokov budeme mať lepšiu odpoveď na to, či môžeme Neandertálcov považovať za samostatný druh.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre