SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci prišli na spôsob, ako ovládať pohyb medúzy. Veria, že by pomocou nich mohli skúmať oceány

Tímu sa podarilo simulovať kontrakcie svalov, a tak zvýšiť rýchlosť pohybu medúzy

Vedcom sa podarilo ovládať pohyby medúzy a tá sa dokonca pohybovala rýchlejšie, než prirodzene. Dosiahli to pomocou mikroelektrického implantátu, ktorý dokázal zvýšiť rýchlosť pohybu živej mesačnej medúzy takmer o trojnásobok.

Tento výsledok dosiahli len s použitím malého kúska externej sily a dvojnásobne zrýchleného metabolizmu zvieraťa. Autori štúdie konštatujú, že biohybridný robot používa od 10 do 1000-krát menej externej sily, než akýkoľvek iný vodný stroj. Medúzy sú totižto známe ako výborný plavci, oveľa viac než čokoľvek, čo sa podarilo vytvoriť človeku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci je pravda, že naše stroje sa dokážu vo vode pohybovať oveľa rýchlejšie ako medúzy, tie vynálezy, ktoré sa snažia ich pohyby napodobňovať sa musia spoliehať na externý zdroj elektriny, ktorý by ich poháňal. Na rozdiel od človekom vyrobených strojov sa organické medúzy pohybujú síce pomaly, ale sú vytrvalé a dokážu sa samé uzdravovať. Ak by sa nám podarilo ich plne ovládať, mohlo by ísť o nový spôsob, ako preskúmať oceány.

„Medúzy dokážeme nájsť v rôznych podmienkach, teplotách a dokonca aj hĺbkach. Niektoré vieme nájsť plávať aj v Mariánskej priekopy,“ tvrdí autor najnovšej štúdie.

Na to, aby sme vedeli preskúmať oceány, potrebujeme mať nad organizmami väčšiu kontrolu, než máme teraz. Momentálne sa tímu podarilo zvýšiť rýchlosť medúzy bez negatívneho dopadu na jej zdravie.

Kľúčom by mohol podľa vedcov byť malý elektronický ovládač, ktorý by dokázal simulovať kontrakcie svalov. Pomocou tejto technológie by vedeli nájsť optimálny bod, kedy sa vyrovná rýchlosť s minimálnou spotrebou energie. S postupom technológie by sme sa dokonca mohli dostať do bodu, kedy použijeme naozajstné medúzy na prieskum vzdialených kútov oceánu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close