SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci prepojili traumatizujúce udalosti z detstva so zvýšeným rizikom Sklerózy multiplex v dospelosti

Hoci o Skleróze multiplex stále vedci veľa nevedia, silná trauma v mladosti môže byť jednou z príčin jej prejavenia.

Trauma, ktorá sa odohrá v mladom veku môže mať následky na celý život. Či už ide o obete emocionálneho, fyzického, alebo sexuálneho zneužívania, nedávno publikovaná štúdia tvrdí, že dotyčné osoby môžu trpieť vážnymi zdravotnými problémami, hlavne zvýšeným rizikom Sklerózy multiplex, píše portál Science Alert.

Ako uvádzajú autori štúdie, každú formu zneužívania možno chápať aj ako extrémne stresujúcu situáciu, ktorá sa reálne prejavuje aj na fyzickom zdraví. Poškodzujúce a možno aj trvalé dopady psychologického stresu potvrdzuje aj táto nezávislá štúdia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chronický stres je prepojený so zlým duševným a telesným zdravím, no až doteraz sa nevedelo, či môžu traumatické zážitky z detstva viesť k zvýšenému riziku vývoja Sklerózy multiplex. Prelomom v tomto smere bola štúdia z roku 2009, ktorú vykonalo Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení v americkom štáte Atlanta.

Výsledky tejto štúdie jasne naznačili, že čím intenzívnejším zneužívaním si ľudia prešli, keď boli ešte deťmi, tým väčšie riziko autoimúnneho ochorenia mali o niekoľko desaťročí neskôr. Medzi ne sa radí aj Skleróza multiplex. Je to ochorenie pri ktorom si imúnny systém pomýli nervové bunky a začne na ne útočiť. To môže viesť ku chronickej bolesti, kŕčom, ale aj k strate zraku.

Toto prepojenie skúmala aj nová štúdia, ktorá analyzovala prípady až 78-tisíc žien, pochádzajúcich z Nórska. Aj táto štúdia poukázala na to, že ak žena prežila pred 18. rokom nejakú formu zneužívania, mala vyššie riziko vývoja Sklerózy multiplex.

Vedci sa domnievajú, že ak osoba v mladosti prežije istú traumatickú udalosť, stresová odpoveď ľudského tela môže viesť k vývoju tohto ochorenia. Obzvlášť to platí u ľudí, ktorí majú na toto ochorenie nábeh, či už po genetickej stránke, alebo kvôli životnému štýlu. Ak osoba prežije silnú traumatickú udalosť, pre telo to je silná psychologická záťaž. Tá môže viesť k chronickému stresu a zápalu, čo je základ pre vývoj rôznych autoimúnnych ochorení.

Záhadné ochorenie

Skleróza multiplex je ochorenie, ktoré je pre vedcov stále veľkou záhadou. Je mimoriadne náročné prepojiť riziko ochorenia so stresovými faktormi, pretože existuje množstvo príčin, prečo sa u niekoho Skleróza multiplex rozvinie. Medzi tieto dôvody patrí aj znečistenie vzduchu, nedostatok slnečného svetla, alebo konzumovanie veľkého množstva priemyselne spracovaných potravín.

Ďalším zavádzajúcim faktorom je to, že obete traumatických udalostí v mladosti sú často fajčiari, alebo trpia nadváhou. To sú ďalšie faktory vedúce k vývoju Sklerózy multiplex. Aj napriek obrovskej skúmanej vzorke sa vedcom nepodarilo zistiť v akom veku traumatizujúca udalosť začala. Nezistili ani koľko trvala a či mali nejakú emočnú podporu.

Ako uvádzajú autori v závere svojej práce, jednorazová trauma by mohla mať iné dôsledky, ako opakované vystavenie traumatizujúcim udalostiam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close