Vedci predstavili exoskelet TWIN: Sľubujú revolúciu pre ľudí, ktorí nemôžu chodiť

Exoskelet TWIN je vyrobený z ľahkých materiálov, je rozložiteľný a jeho vynálezcovia sľubujú aj prijateľnú cenu.

exoskeleton
Zdroj: VE.Studio / Shutterstock.com

Výskumníci z Talianskeho technologického inštitútu predstavili nový exoskelet TWIN, ktorý je určený pre podporu spodných končatín. Zariadenie predstavili na konferencii v Miláne. Nový exoskelet bol navrhnutý tak, aby sa pacientom lepšie obliekal a zároveň dvaja pacienti, ktorí testovali systém počas vývoja, ukázali, čo táto technológia dokáže.  

Vedci veria, že nový exoskelet pomôže pacientom s poruchami spodných končatín chodiť. Zariadenie je momentálne len konceptom, no dúfajú, že čoskoro sa dostane na trh. Exoskelet TWIN je motorizované zariadenie, ktoré podporuje telesné schopnosti nositeľa. Tento exoskelet má podľa autorov štúdie podporiť poškodené alebo dokonca úplne chýbajúce motorické vlastnosti nôh, napríklad po zranení miechy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Exoskelet nepomáha udržiavať rovnováhu pacienta. Navrhnutý bol však tak, aby sa používal spolu s podpornými barlami. Čo však pacientovi dovoľuje je kráčanie s pomocou barlí, sadnutie si a postavenie sa. Od iných podobných konceptov sa exoskelet TWIN odlišuje tým, že ho vyrobili z ľahkých materiálov, napríklad hliníkovej zliatiny. Zároveň sa skladá z modulárnych komponentov. To umožňuje pacientovi exoskelet rozložiť, preniesť na potrebné miesto a opäť ho zložiť dokopy.  

Za ďalšiu výhodu môžeme považovať to, že exoskelet možno prispôsobiť individuálne každému pacientovi. Teleskopické komponenty sa prispôsobia výške pacienta, zatiaľ čo podpora členkov a nohy prichádza v niekoľkých veľkostiach. Vďaka týmto vlastnostiam sa dá exoskelet prispôsobiť každému, či už ide o muža, ženu, dospelého človeka alebo dieťa.  

Konfigurovateľný exoskelet

Exoskelet TWIN má zároveň niekoľko operačných módov, ktoré sa zas prispôsobia miere postihnutia nositeľa. V tomto je dôležitá miera, do akej pacient dokáže autonómne kráčať. Exoskelet možno kontrolovať aj na diaľku, napríklad fyzioterapeutom. Ten má schopnosť ovládať zariadenie cez aplikáciu na tablete. Cez túto aplikáciu vie zvoliť vykonanie niekoľkých naprogramovaných aktivít.  

“Exoskelet TWIN pracuje v troch operačných módoch. Režim chôdze sme navrhli pre pacientov bez motorických funkcii v dolných končatinách. V tomto režime exoskelet vykonáva chôdzu samostatne, pričom môžeme naprogramovať jej parametre. Druhý režim slúži pre pacientov s čiastočnou stratou motorických funkcií. Ak má pacient problém s určitou fázou kroku, exoskelet pacienta podporuje s nastaviteľnou intenzitou a navedie ho k optimálnej trajektórii. TwinCare mód je zas určený pre pacientov, ktorí majú jednu nohu úplne zdravú a druhú do väčšej alebo menšej miery poškodenú. V tomto prípade exoskelet rovnako navedie necitlivú nohu do ďalších fáz kroku,” vysvetľujú vedci.  

Exoskelet má motorčeky na kolene a bedrovej oblasti. Exoskeletu možno nakonfigurovať pohybový vzorec na základe rýchlosti chôdze a dĺžky kroku. Batéria zariadenia vydrží približne štyri hodiny, potom sa vyžaduje hodinové nabíjanie. Exoskelet možno použiť terapeuticky, alebo aj na denné nosenie. Vzpriamená pozícia má totiž priaznivý účinok na mnohé telesné funkcie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre