Vedci pozorovali masívnu vesmírnu explóziu, ktorá vytvorila prvky, ktoré sú nevyhnutné pre život, ako ho poznáme

Výbuch, ktorý študovali, bol spôsobený zlúčením neutrónových hviezd. Tento mimoriadne jasný gama výbuch dostal označenie GRB 230307A.

explozia vo vesmire titulka
Zdroj: janceluch / Shutterstock.com

Existuje život vo vesmíre? Bolo by asi naivné myslieť si, že sme sami. Vesmír je tak obrovským priestorom, že niekde tam život musí existovať. Vedcom sa v minulosti podarilo pozorovať látky, ktoré sú nevyhnutné pre vznik života vrátane stôp po organických latkách. No druhým dychom treba dodať, že život mimo Zeme, sme ešte nenašli.

Najnovšie vedci z Univerzity v Birminghame pozorovali výbuch vo vesmíre, ktorý by nám mohol čo to prezradiť o zárodku života. Dôvodom je, že sa im podarilo identifikovať vznik vzácnych chemických prvkov, ktoré sa spájajú so životom, ako ho poznáme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výbuch, ktorý študovali, bol spôsobený zlúčením neutrónových hviezd. Tento mimoriadne jasný gama výbuch dostal označenie GRB 230307A. Zaznamenaný bol pomocou rôznych pozemských a vesmírnych teleskopov vrátane teleskopu Jamesa Webba, vesmírneho teleskopu Fermiho gama či observatória Neil Gehrels Swift Observatory.

„Tieto hviezdy strávili niekoľko miliárd rokov špirálovitým pohybom k sebe, kým sa zrazili a vytvorili gama záblesk, ktorý sme pozorovali v marci tohto roku.“

Prejdime ale k tomu, čo sa im podarilo identifikovať. Po výbuchu sa im podarilo objaviť ťažké chemické prvky, ako je napríklad tellur. Rovnako identifikovali aj jód či torium, ktoré sú nevyhnutné pre život na Zemi. Tieto prvky boli doslova vystrelené do vesmíru po výbuchu, známom aj ako kilonova.

„Zrážky neutrónových hviezd poskytujú podmienky potrebné na syntézu veľmi ťažkých prvkov a rádioaktívna žiara týchto nových prvkov poháňala kilonovu, ktorú sme detekovali, keď výbuch vybledol. Kilonovy sú extrémne zriedkavé a je ich veľmi ťažké pozorovať a študovať, a preto je tento objav tak vzrušujúci.“, uvádzajú výskumníci v správe pre média.

Výskumníci ďalej hovoria, že výbuch GRB 230307A bol jedným z najjasnejších vzplanutí gama žiarenia, aké boli kedy pozorované. Výbuch bol viac ako miliónkrát jasnejší ako celá galaxia Mliečna dráha dohromady, dopĺňajú.

„Menej ako 150 rokov odvtedy, čo Dmitri Mendeleev napísal periodicku tabuľku prvkov, sme teraz konečne schopní začať vyplňovať tie posledné medzery v porozumení, kde všetko vzniklo, vďaka teleskopu Jamesa Webba.“, povedal Andrew Levan, profesor astrofyziky na Radboud University v Holandsku.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorá prekvapila vedcov je i to, že GRB 230307A trval 200 sekúnd, čo znamená, že záblesk je kategorizovaný ako dlhotrvajúci záblesk gama žiarenia. Ide o mimoriadne dlhý záblesk. Dlhé gama záblesky, ako je tento, sú zvyčajne spôsobené explozívnou smrťou masívnych hviezd.

Výskumníci sa v ďalších fázach bádania pokúsia zistiť viac o tom, ako fungujú zlúčenia neutronových hviezd a ako sú tieto obrovské výbuchy poháňané vrátane toho, ako dochádzka ku tvorbe jednotlivých prvkov.

„Len pred niekoľkými rokmi by takéto objavy neboli možné, ale vďaka vesmírneho teleskopu Jamesa Webba môžeme tieto fúzie pozorovať do úžasných detailov.“, uviedla Dr Samantha Oatesová, spoluautorka štúdie. „Až donedávna sme si nemysleli, že fúzie dokážu poháňať gama záblesky na viac ako dve sekundy. Našou ďalšou úlohou je nájsť viac takýchto dlhotrvajúcich fúzií a lepšie pochopiť, čo ich poháňa – a či vznikajú ešte ťažšie prvky.Tento objav otvoril dvere transformatívnemu chápaniu nášho vesmíru a jeho fungovania.“, dopĺňa Dr. Gompertz.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre