Vedci potvrdili výskyt mikroplastov na Antarktíde. Závery ich štúdie znejú naozaj hrozivo

Mikroplasty môžu ešte viac zhoršiť klimatickú situáciu najmenej obývaného kontinentu na Zemi. Ohrozená je aj vzácna fauna a flóra.

antarktida mikroplasty
Zdroj: Pexels.com, Florida Sea Grant, CC BY-NC-ND 2.0, úprava: Vosveteit.sk

Výskyt mikroplastov v našom bezprostrednom okolí, či dokonca vode a ľudskej krvi potvrdili vedci za posledné roky už niekoľkokrát. Pravdepodobnosť, že sa mikroplasty vyskytujú aj v tých najodľahlejších častiach našej planéty je tak mimoriadne vysoká. Ľudia za sebou aj nevedomky zanechávajú mikročastice, ktoré sa následne dostanú napríklad do vodného ekosystému, čím sa logicky presúvajú aj na miesta, kam sa človek nikdy nedostane. Práve takúto formu „kontaminácie“ nedávno potvrdili aj vedci z University of Canterbury zaujímajúci sa o výskyt mikroplastov na najmenej obývanom kontinente sveta – Antarktíde.

Mikroplasty boli objavené úplne všade

Vedci vo svojej štúdii (via Futurism.com) opisujú výsledky analýzy vzoriek čerstvého antarktického snehu. Vzorky zozbierané ešte v roku 2019 však prešli analýzou iba nedávno a výsledky zrejme nikoho nepotešia. Výskyt mikroplastov vo vzorkách čerstvého snehu bol potvrdený vo všetkých vzorkách z 19 odberných miest. Najodľahlejší a najmenej obývaný kontinent je tak úplne celý posiaty snehom obsahujúcim mikroplasty. Pochopiteľne, tento aspekt môže v blízkej budúcnosti zohrávať kľúčovú úlohu pri zmene klímy na Antarktíde, či nebodaj pri značnom poškodení fauny a flóry kontinentu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je to neuveriteľne smutné, ale nájdenie mikroplastov v čerstvom antarktickom snehu poukazuje na rozsah plastového znečistenia aj v tých najodľahlejších oblastiach sveta,“ povedal Alex Aves, spoluautor nového článku publikovaného tento týždeň v časopise Cryosphere. 

Široká paleta plastov

Pri analýze jednotlivých vzoriek vedci narazili až na 13 rôznych druhov plastov. Najväčšie zastúpenie mal, pochopiteľne, zrejme najznámejší a najpoužívanejší druh plastu PET. Môžeme naň naraziť či už v prípade bežných plastových fliaš, obaloch na jedlo alebo aj v modernom oblečení.

Vedci najprv výskyt mikroplastov nepredpokladali

Vedci boli spočiatku podľa ich vlastných vyjadrení optimistickí. Výsledky štúdie však aj im samotným nakoniec optimizmus z tváre úplne skresali. Jedna zo spoluautoriek štúdie, Laura Revell, dostala na začiatku štúdie pomerne absurdnú požiadavku. Pôvodne mala totižto odobrať vzorky aj z oblastí, ktoré sú bližšie k ľudskej činnosti, „aby mali aspoň nejaké mikroplasty na štúdium“, uvádza sa vo vyhlásení vedcov. Laboratórne výsledky však nakoniec ukázali, že sneh na južnom póle našej Zeme je kontaminovaný zrejme úplne všade. Podľa vedcov je dokonca sneh kontaminovaný omnoho viac, ako okolitý oceán a zamrznutý ľad.

Jedná sa o tzv. vzdušné mikroplasty

Práve posledný fakt dal vedcom aspoň ako takú predstavu o tom, odkiaľ sa mohli mikroplasty na Antarktíde zobrať. Ich výskyt v čerstvej snehovej pokrývke totižto naznačuje, že bol na kontinent prenesený vzduchom. Vedci takéto mikroplasty označujú za vzdušné a výsledky štúdií z posledných rokov potvrdzujú obavy vedcov. Ak vzdušné plasty hľadali, vždy na ne narazili a to aj v prípade, že sa jedná o oblasti úplne mimo ľudskej pôsobnosti.

Ohrozená je fauna a flóra Antarktídy

Konštatovanie, že výskyt mikroplastov v snehovej pokrývke môže ohroziť samotnú faunu a flóru zrejme nikoho neprekvapí. O to viac to zabolí, ak si človek predstaví nedotknuté a nerušené kolónie živočíchov obývajúcich tento odľahlý kontinent. Kolónie tučniakov, kosatiek, či obrovské machové lesy sú podľa vedcov v ohrození. Mikroplasty môžu obmedziť ich rast, reprodukciu ako aj ďalšie biologické funkcie, pričom o možnej zmene klímy na celom kontinente, ktorý sa neustále viac a viac zohrieva, asi ani hovoriť nemusíme…

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre