Vedci objavili sústavu, ktorá odzrkadľuje budúcnosť tej našej

Ak by ste sa pozreli na našu sústavu o 5 miliárd rokov, zistili by ste, že vyzerá úplne inak. Prečo je to tak?

Ako bude naša sústava vyzerať o 5 miliárd rokov?
Zdroj: YouTube(ESO)

Naša Slnečná sústava raz zanikne a spolu s ňou aj naša Zem. Nemusíte sa ale obávať, máme ešte niekoľko miliárd rokov na to, aby sme sa pripravili.

Presnejšie za 5-miliárd rokov začne Slnko svoju premenu na červeného obra. Naša hviezda sa začne rozpínať a pohltí pritom Merkúr, Venušu, ale aj Zem. Nakoniec odhodí svoje vonkajšie vrstvy a ostane z nej biely trpaslík, jadro odumretej hviezdy. Lenže ako bude naša sústava v tejto ďalekej budúcnosti vyzerať. To by nám mohol prezradiť nedávny objav.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa portálu Space sa astronómom podarilo objaviť sústavu, ktorá sa nachádza blízko jadra našej galaxie, Mliečnej dráhy. V tejto sústave sa nachádza plynný obor, približne o 40% väčší ako Jupiter, ktorý obieha práve okolo bieleho trpaslíka. Astronómovia túto planétu objavili pomocou gravitačnej mikrošošovky, ešte v roku 2010.

Gravitačná mikrošošovka nastáva vtedy, keď sa dve hviezdy, v rozličnej vzdialenosti od Zeme, dostanú z našej perspektívy na jednu líniu. Gravitácia hviezdy v popredí slúži ako šošovka, ktorá zväčší svetlo, prichádzajúce od hviezdy v pozadí. Keď popred zadnú hviezdu prejde planéta, svetlo sa na krátky moment zakriví.

„Na to, aby sme dokázali objaviť objekt pomocou gravitačnej mikrošošovky, potrebujeme len hmotnosť objektu, nie svetlo, ktoré vyžaruje. Pri pozorovaní tejto sústavy sme objavili objekt, o polovicu menší ako Slnko a planétu, s hmotnosťou o 40% väčšou, ako Jupiter,“ vyjadril sa Jean-Philippe Beaulieu, profesor astrofyziky z University of Tasmania.

Spočiatku si mysleli, že je to len ďalšia exoplanéta, no nasledujúce štúdie odhalili niečo zaujímavé. Na sústavu sa pozreli pomocou teleskopov na Havaji, ktoré sú najlepšie svojho druhu, no nič nenašli.

Sústava, odrážajúca osud tej našej

„Objekt, ktorý sme videli mal polovičnú hmotnosť Slnka. Mal by byť viditeľný,“ vysvetľuje Beaulieu.

Táto malá vesmírna záhada mala spočiatku dve vysvetlenia. Buď môže ísť o čiernu dieru, ktorá je v pokojnom stave takmer neviditeľná, alebo o bieleho trpaslíka. Keď sa pozreli ešte raz na hmotnosť objektu, zistili, že jeho hmotnosť je pre biele trpaslíky typická.

Toto zistenie okamžite premenilo obyčajnú sústavu na niečo významné. Vedcom sa dovtedy nepodarilo objaviť bieleho trpaslíka, ktorý by mal okolo seba planétu. Netušili vtedy ani to, že planéty môžu okolo bieleho trpaslíka existovať.

Problém neleží v samotnej hviezde, ale v tom, že normálna hviezda prechádza fázou červeného obra. Hviezda počas tejto fázy zväčší svoj priemer a pohltí planéty, ktoré sa nachádzajú príliš blízko. Príkladom je aj naša Zem, ktorá sa za približne 5-miliárd rokov ocitne vo vnútri rastúceho Slnka.

„Zem túto premenu pravdepodobne neprežije, no planéta, ako Jupiter, by mohla, pretože sa nachádza oveľa ďalej. Je ale možné, že príde o pár vonkajších vrstiev,“ hovorí Beaulieu.

Počítačové modely naznačovali, že planéta môže prežiť fázu červeného obra a ostať v sústave aj po tom, ako sa z hviezdy stal biely trpaslík. Objav tejto sústavy však vedcom potvrdil pravdivosť simulácií. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre