Vedci našli proteín, cez ktorý vedia „zapnúť“ naše telo, aby spaľovalo kalórie. Čoskoro by sme mohli poraziť obezitu!

Hnedý tuk používa naše telo na vytváranie tepla. Spaľuje kalórie, hoci nič nerobíme.

Pomôže nám hnedý tuk bojovať s obezitou?
Zdroj: Unsplash (Towfiqu barbhuiya)

V tele máme dva druhy tukového tkaniva. Jedným je klasický biely tuk, no existuje ešte špeciálny hnedý tuk. Ten sa nachádza hlavne v oblasti brucha a okolo stehien.  

Odborníci dlhé roky predpokladali, že hnedý tuk majú hlavne novorodenci, ktorým tento typ tuku pomáhal regulovať teplo. Dnes sa už ale zistilo, že hnedý tuk existuje aj u dospelých. Od tohto objavu sa vedci pokúšajú zistiť viac o hnedom tuku. Tento typ tuku má totiž jedinečnú schopnosť spaľovať kalórie a to aj v prípade, ak nič nerobíte.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z univerzity SDU vysvetľujú, že spaľovanie kalórií funguje len v prípade, keď je hnedý tuk aktívny. U dospelých to nebýva veľmi často. Vo svojej novej práci preto hľadali spôsob, ako by sme mohli zvýšiť zásoby hnedého tuku a ako ho aktivovať. Druhou otázkou štúdie bolo, či by mohla aktivácia hnedého tuku pomôcť pri chudnutí.  

V rámci práce sa vedci dozvedeli, že hnedý tuk má v sebe doteraz nepoznaný mechanizmus, ktorý vypína jeho aktivitu krátko po tom, ako sa hnedý tuk aktivoval. To zabraňuje tomu, aby hnedý tuk spaľoval kalórie dlhšiu dobu. Podarilo sa im odhaliť, že za týmto nepoznaným mechanizmom stojí proteín AC3-AT.  

“Do budúcna by sme mohli objaviť spôsoby, ako zablokovať AC3-AT. To by mohlo predstavovať bezpečný spôsob aktivácie hnedého tuku a možno by sme našli spôsob, ako bojovať s obezitou a zdravotným problémom, ktoré z nej vyplývajú,” tvrdí Hande Topel, vedúca novej štúdie.

Proteín máme v sebe aj my

Experiment vedcov dokázal, že myši bez proteínu AC3-AT mali ochranu pred obezitou. Ich telá boli lepšie prispôsobené na spaľovanie kalórií a ich metabolizmus sa výrazne zvýšil. Výskumníci konštatujú, že AC3-AT sa nenachádza len v myšiach, ale máme ho aj my, ľudia. Preto sa domnievajú, že úspešné cielenie na tento proteín môže pomôcť v boji s nadváhou a obezitou.  

Vedci vysvetľujú, že hnedý tuk majú aj dospelí ľudia, no čím sú starší, tým ho majú menej. Niektorí ho ale stále vedia aktivovať. Pomôže vám napríklad kúpanie sa v ľadovej vode alebo iný spôsob vystavenia sa chladu. Keď je telu zima, musí vynaložiť viac úsilia na to, aby sa udržalo v teple. Jedným z mechanizmov je aktivácia hnedého tuku, cez ktorý generuje teplo.  

AC3-AT ale nie je jediným relevantným proteínom, ktorí vedci objavili. Podarilo sa im nájsť ešte ďalšie predtým neznáme proteíny alebo varianty génov. Tie tak isto reagovali na chlad, rovnako ako AC3-AT. Autori štúdie ale vysvetľujú, že v tomto prípade je ešte príliš skoro povedať, či tieto proteíny alebo gény slúžia na aktiváciu hnedého tuku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre