Vedci našli prepojenie medzi elektromagnetickými poliami, ktoré sú všade naokolo nás a Alzheimerovou chorobou
V novej práci sa vedci pozreli na elektromagnetické polia a zmeny, ktoré môžu vyvolávať.
Už vyše 25 rokov výskumníci z celého sveta študovali vplyv vápniku na Alzheimerovu chorobu. Predchádzajúce výskumy totiž viedli k vytvoreniu hypotézy, podľa ktorej za Alzheimera môže nadbytok vápniku v bunkách, píše portál Eurekalert.
Keď sa začína vápnik v bunkách hromadiť, môže to viesť k rôznym zmenám v našom mozgu. Presnejšie vedci poznajú dve výrazné zmeny, ktoré vedú k vývoju Alzheimerovej choroby. Prvou je, keď dochádza k vytváraniu a postupnému nabaľovaniu sa amyloid beta proteínov. Druhou je, keď dochádza k neurodegeneratívnym zmenám, napríklad úmrtiam buniek. To je vyvolané napríklad apoptózou.
Elektromagnetické polia využívajúce sa pre bezdrôtovú komunikáciu dokážu vytvoriť silné elektrické a magnetické sily, ktoré následne ovplyvňujú bunky v našich telách. Špecificky ovplyvňujú vápnikové kanály a spôsobujú prudký nárast hodnôt vápnika v krvi. Ak je človek vystavený magnetickým poliam, môže sa vytvoriť nadbytok vápnika, čo vedie k Alzheimerovej chorobe.
Vplyv elektromagnetických polí na hodnoty vápniku v bunkách bol dokázaný v prípade zvieracej verzie Alzheimerovej choroby. Výskum ukázal dve možné cesty, vedúce k Alzheimerovej chorobe. Obe sa spájajú s elektromagnetickými poľami.
Tvrdí to aj nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Current Alzheimer Research. V rámci výskumu autor štúdie, profesor Martin Pall z Washington State University, dokázal, že až pri 12 povolaniach, kedy dochádza k vystaveniu elektromagnetickým poliam, sa objavili zvýšené prípady Alzheimerovej choroby. Niektoré štúdie tvrdia, že vystavenie elektromagnetickému poľu skracuje 25-ročné obdobie, počas ktorého sa Alzheimerova choroba neprejavuje.
Neprehliadni
Sú na vine elektromagnetické polia?
Vek, v ktorom sa začína Alzheimerova choroba prejavovať, sa za posledných 20 rokov znížil. Toto načasovanie zároveň súvisí s technologickým pokrokom a rozvojom bezdrôtovej komunikácie. V novších prácach sa píše o pacientoch s Alzheimerovou chorobou, ktorým sa choroba prejavila v 30-40. roku.
Veľmi mladí ľudia, ktorí sú vystavení vysokej dávke žiarenia zo smartfónov alebo Wi-Fi, môžu získať známky digitálnej demencie. Výskum z roku 2008 ukázal, že len dve hodiny radiácie z nízkou intenzitou pochádzajúcou z telekomunikačnej veže, spôsobili masívnu neurodegeneráciu v mozgoch mladých potkanov. V priebehu štyroch týždňov im odumrelo približne 34% mozgových buniek.
Výskumy z roku 2013 a 2016 taktiež našli prepojenie s elektromagnetickými poľami a Alzheimerovou chorobou. V rámci týchto výskumov vystavovali potkany elektromagnetickým poliam. V roku 2016 potkanov vystavovali týmto poliam raz za deň, čo vyvolalo Alzheimerovu chorobu u potkana za približne 10 mesiacov. To je ekvivalent 21-ročného človeka, ktorý začína vykazovať veľmi skoré známky ochorenia.
K vyvolaniu choroby nebolo potrebné nič iné, len vystavenie potkana elektromagnetickému poľu. Vedci teraz vyzývajú k ďalším vedeckým štúdiám, ktoré podľa ich slov „urgentne potrebujeme“. Jednou zo štúdií je hľadať stopy Alzheimerovej choroby v mozgoch pacientov, ktorí vykazujú známky digitálnej demencie. Zároveň je potrebné vyšetrenie ľudí, ktorí žijú v blízkosti telekomunikačných veží viac ako rok.
Komentáre