Vedci našli nový orgán v ľudskom tele, o ktorom sme doteraz nevedeli. Schováva sa v lebke

Vedci z Holandského onkologického inštitútu objavili nový orgán a veria, že tento nález bude užitočný pri liečbe rakoviny.

ludska lebka zlazy organy
Zdroj: Shot4Sell / Shutterstock.com

Štúdium ľudskej anatómie sa začalo v staroveku, pričom kľúčové pokroky boli urobené v rôznych kultúrach a obdobiach. Napríklad prvé známe pitvy sa odohrali ešte v Starovekom Egypte a to okolo roku 1600 pred n. l. Dnes máme moderné zariadenia, prostredníctvom ktorých sa dokážeme pozrieť dnu do tela bez toho, aby sme do neho zarezali skalpelom. Dokážeme sledovať, čo sa deje s orgánmi a ako reagujú na rôzne chemikálie. Mohlo by sa zdať, že naše telá máme preskúmané od A po Z. No zdá sa, že tomu tak celkom nie je.

Možno by ste čakali, že už poznáme všetky časti nášho tela. Pomocou pokročilých nástrojov vieme sledovať orgány, bunky a dokonca aj molekuly. Šance na objavenie nového orgánu v ľudskom tele, sú preto minimálne. Ale aj napriek tomu, sa to podarilo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci našli novú slinnú žľazu

Vedci z Holandského onkologického inštitútu objavili novú slinnú žľazu a veria, že tento nález bude užitočný pri liečbe rakoviny. O svojom objave informujú prostredníctvom tlačovej správy určenej pre média. Štúdia bola zároveň medzičasom publikovaná aj v odbornom magazíne sciencedirect.com.

Za týmto objavom stojí dvojica vedcov, ktorými sú Woutera Vogela a Matthijs Valstar, ktorí našli tento orgán pomocou skenovania nazývaného PSMA PET/CT. Samotný objav bol ale náhodný. V holandskom onkologickom inštitúte Vogel a Valstar skúmajú vedľajšie účinky, ktoré môže mať žiarenie na hlavu a krk. Skenovanie, ktoré študovali, zvýraznilo slinné žľazy pomocou markera, aby ich ušetrili počas liečby. No tieto žľazy podľa našich doterajších vedomostí tam nemali byť.

„Ľudia majú tri sady veľkých slinných žliaz, ale nie tam“, uviedol Vogel.

Tieto novo objavené žľazy sa nachádzajú medzi koncom nosnej dutiny a začiatkom hrdla, to znamená, že sú umiestnené v zadnej časti nosohltanu. Vedci tieto nové žľazy objavili u všetkých 100 sledovaných pacientov.

„Títo pacienti podstúpili kvôli rakovine prostaty nový typ skenovania: PSMA PET/CT sken. Slinné žľazy sa na tomto druhu zobrazovania zobrazujú pomerne jasne.“, vysvetľujú výskumníci. „Ukázalo sa, že dve nové oblasti, ktoré sa rozsvietili, majú aj iné vlastnosti slinných žliaz. Nazývame ich tubárne žľazy, odkazujúc na ich anatomické umiestnenie.“, dopĺňajú.

Výskumníci hovoria, že nesprávnym ožarovaním hlavy a krku, môžu radiačne terapie poškodiť tieto žľazy, čo môže spôsobiť pacientom neskôr komplikácie napríklad s jedením, prehĺtaním alebo rozprávaním. Vedci v spolupráci s kolegami University Medical Center Groningen analyzovali viac ako 7-stoviek pacientov, ktorí podstúpili radiačnú liečbu. Na základe tejto analýzy potvrdili, že čím viac žiarenia sa dostalo do týchto nových oblastí, tým viac komplikácií potom pacienti zažili.

Vedci preto veria, že ak budú mať doktori informácie o týchto žľazách, tak budú schopní predísť tomu, aby ich poškodili ožarovaním a vyhli sa tak prípadným komplikáciám.

„Pre väčšinu pacientov by malo byť technicky možné vyhnúť sa dodaniu žiarenia do tohto novoobjaveného miesta systému slinných žliaz rovnakým spôsobom, akým sa snažíme ušetriť známe žľazy,“ hovorí Vogel. „Naším ďalším krokom je zistiť, ako môžeme najlepšie ušetriť tieto nové žľazy a u ktorých pacientov. Ak to dokážeme, pacienti môžu pociťovať menej vedľajších účinkov, ktoré po liečbe prospejú celkovej kvalite ich života.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre