Vedci našli na Mesiaci vzorky planéty, ktorá sa dávno zrazila so Zemou

Planéta sa volala Theia a vďačíme jej za náš Mesiac

Theia
Zdroj: pixabay.com

Pred 4 a pol miliardami rokov sa niečo, veľké ako Mars, zrazilo s práve vzniknutou Zemou. Malo to kolosálne následky. Nielen že sa tento objekt zlúčil s našou planétou a „nastavil“ ju na život, taktiež sa z nej odlomil veľké kus hmoty, ktorý sa neskôr stal Mesiacom.

Tento príbeh je známy ako hypotéza veľkého nárazu. Objekt, ktorý do nás narazil nesie názov Theia a vedcom sa pravdepodobne podarilo nájsť jej časť na Mesiaci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Táto hypotéza bola obľúbeným modelom pre opis vzniku Mesiaca. Práve tento model dokázal vysvetliť štruktúru mesačných vzoriek, ktoré priniesla na Zem misia Apollo,“ uviedli vedci vo svojom výskume.

Malo to však jeden háčik. Model predpokladal, že okolo 70-90% povrchu Mesiaca by malo byť tvorených z pozostatkov Thei. Namiesto toho našli astronauti izotopy kyslíka, ktoré boli veľmi podobné s izotopmi na našej planéte a odlišné od tých, ktoré sa nachádzajú vo zvyšku Slnečnej sústavy.

Nájdenie dôkazov

Jedným z vysvetlení je, že Zem a Theia mali podobné zloženie a všetko sa pri náraze premiešalo, no podľa simulácií nie je tento jav pravdepodobný. Taktiež fakt, že by mala Theia podobnú kompozíciu ako naša planéta je extrémne nízka. Znamená to, že ak by bol Mesiac tvorený prevažne z cudzej planéty, jeho izotopy by boli rozdielne ako tie naše.

Preto vznikla myšlienka, že sa Theia zlúčila so Zemou. Ďalší výskum naznačoval, že náraz vytvoril oblak prachu, z ktorého sa následne stala Zem a Mesiac. Iná teória zase hovorí o tom, že Theia a Zem vznikli blízko pri sebe.

Planetárny vedec Erick Cano spolu s kolegami sa vydali inou cestou. Znovu analyzovať vzorky Mesiaca. Skúmaním prišli na nové poznatky. Izotopická zložka kyslíku sa menila podľa druhu skaly, ktorú testovali. Čím hlbšie sa daný minerál pod povrchom mesiaca nachádzal, tým ťažšie izotopy kyslíku v porovnaní so Zemou obsahoval.

Tieto rozdiely naznačujú, že počas nárazu sa zložky zmiešali s tými našimi, no keď sa vedci pozrú hlboko pod povrch, nájdu kúsky pradávnej planéty, ktoré ostávajú relatívne nepoškodené. Týmto objavom odpadá potreba teórií o veľkom náraze predpokladať so zlučovaním materiálov. Vedcom sa podarilo dokázať, že Theia mohla byť naozaj vytvorená niekde na okraji našej sústavy a postupom času sa dostala až k Zemi. Po náraze sa niektoré častice prirodzene zlúčili, no hlboko pod povrchom Mesiaca sa ešte nachádzajú pozostatky tejto fascinujúcej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre