SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedci nahliadli do mikrosekundy po Veľkom tresku: Hmota, ktorú tam našli sa vymyká všetkým predstavám

V prvých momentoch po Veľkom tresku vesmír vyzeral úplne inak, než dnes. Vládla mu kvarko-gluónová plazma, na ktorú sa vedci pozreli lepšie.

Pred 13,8 miliardami rokov nastal Veľký tresk, udalosť, ktorá podľa najlepších teórií viedla ku vzniku vesmíru a všetkého, čo poznáme. Bola to extrémne prudká reakcia, ktorá v zlomkoch sekundy dokázala vytvoriť celý vesmír.

Rýchla expanzia vesmíru vytvorila častice, atómy a neskôr aj hviezdy galaxie a život. Predtým bol ale vesmír oveľa menší, horúcejší a hustejší. V novej štúdii sa vedci z University of Copenhagen pozreli na to, čo presne sa stalo v prvej mikrosekunde po Veľkom tresku, informuje portál univerzity. Spočiatku vo vesmíre neexistovalo nič okrem kvarko-gluónovej plazmy. Ako už názov napovedá, táto hmota sa skladala z kvarkov a gluónov, ktoré neskôr expanzia vesmíru rozdelila na hadróny. Hadrón zložený z troch kvarkov vytvára protón, ktorý sa nachádza v jadrách atómov. Atómy sú zároveň stavebnými kameňmi pre všetko, čo nás obklopuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kvarko-gluónová plazma existovala len prvú mikrosekundu po veľkom tresku, potom kvôli expanzii vesmíru navždy zmizla. Vedcom sa však pomocou Veľkého hadrónového urýchľovača podarilo vytvoriť podmienky, aké existovali v okamihu po vzniku vesmíru.

„Urýchľovaču sa podarilo zraziť ióny vytvorené plazmou. Pohybovali sa obrovskými rýchlosťami, ktoré sa blížili rýchlosti svetla. Na základe toho sa nám podarilo vytvoriť a študovať kvarko-gluónovú plazmu. Podarilo sa nám zistiť nielen to ako vznikla, ale aj proces, akým sa z tejto hmoty stali jadrá atómov,“ vyjadril sa You Zhou.

Iná, než predpovedali výskumy

Experimenty ukázali, že kvarko-gluónová plazma bola kvapalinou, ktorá sa od ostatných typov hmoty odlišovala tým, že sa jej tvar postupom času menil. Tento objav je v rozpore z predchádzajúcimi štúdiami, ktoré považovali tento špeciálny typ plazmy za formu plynu. Výsledky poukázali na to, že kvarko-gluónová plazma mala hladkú textúru, podobne ako voda.

Hoci je táto štúdia len malým detailom, vedcov posunula o krok bližšie k riešeniu záhady Veľkého tresku. Je totiž dôležité pochopiť, čo sa dialo v prvej mikrosekunde po vzniku všetkého a ako tieto zmeny viedli k vytvoreniu atómov, hviezd, galaxií a neskôr aj života. Nové objavy v tomto smere ale neprichádzajú jednoducho. Vedcom trvalo približne 20 rokov kým zistili, že kvarko-gluónová plazma bola kvapalinou tesne pred tým, než sa premenila na hadróny.

Ako vedci popisujú každý objav z obdobia zlomkov sekundy po Veľkom tresku je ako tehla, ktorá nám stavia schody k pochopeniu Veľkého tresku. To, ako náš vesmír začal a čo odštartovalo túto kozmickú explóziu je jednou z najväčších kozmologických záhad. Hoci existuje niekoľko rôznych teórií, tie sú nateraz len špekuláciami. Na úplnú odpoveď si pravdepodobne počkáme ešte niekoľko desaťročí a je možné, že na ňu budeme potrebovať novú fyzikálnu teóriu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close