SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Vedci chcú využiť ľudské telo, ako biologickú batériu pre nositeľnú a ďalšiu drobnú elektroniku

Vedci z University of Colorado Boulder experimentujú s ľudským telom a energiou, ktorú produkuje. Chcú z nášho tela vytvoriť batériu.

Výskumníci z univerzity University of Colorado Boulder pracujú na skutočne zaujímavom projekte. Chcú totiž premeniť ľudské telo v biologickú batériu“, ktorá by poháňala nositeľnú a ďalšiu drobnú elektroniku. Na tému upozorňuje portál techplore.

Ľudské telo ako batéria

Zariadenie, ktoré vedci popisujú, je pružné a to za účelom, aby mohlo byť nosené na prste ruky, ako prsteň, prípadne ako náramok. Základnou podmienkou, aby všetko fungovalo ako má, je aby sa zariadenie dotýkalo pokožky. Vďaka tomu môže zariadenie využívať teplo, ktoré ľudské telo generuje. Toto teplo je následne pomocou termoelektrických generátorov premenené a na elektrinu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V budúcnosti chceme byť schopní napájať vašu nositeľnú elektroniku bez potreby batérie,“ hovorí autor štúdie, Jialiang Xiao.

zariadenie premienajuce ludske teplo na elektrinu
Zdroj: YouTube (University of Colorado Boulder)

Hoci vízia vedcov znie ako z budúcnosti, tak aj napriek tomu predpokladajú, že týmto spôsobom budú môcť generovať viac ako 1 volt energie na každý štvorcový centimeter, kde bude zariadenie v kontakte s ľudskou pokožkou. Zároveň treba dodať, že je to viac energie, ako poskytuje väčšina existujúcich batérií. Ak by ich projekt bol dotiahnutý do úspešného konca, tak by to v praxi znamenalo, že v prípade nositeľnej elektroniky by sme nepotrebovali žiadne batérie, či iné externé zdroje energie.

Zariadenie by malo mať dlhú dobu životnosti

Hoci táto myšlienka nie je tak novou, tak aj napriek tomu, Xiao verí v ich produkt, ktorý vytvárajú. Dôvodom je, že ich nositeľné zariadenie je dostatočne pružné, a pri drobnom poškodení je schopné „samoliečby“. Tu však hovoríme o drobných škrabancoch a podobne. Podobnú technológiu „samoliečby“ sme mimochodom mohli vidieť uz v minulosti v prípade smartfónov. Išlo o špeciálne vyvinutý materiál, ktorý sa bol schopným roztiahnuť až na 50 násobok svojej pôvodnej veľkosti. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte škrabanec na displeji, ktorý je následne vyplneným materiálom naokolo, ktorý sa roztiahne.

zariadenie premienajuce ludske teplo na elektrinu_3
Zdroj: YouTube (University of Colorado Boulder)

„Kedykoľvek použijete batériu, vyčerpáte ju, tak ju nakoniec musíte vymeniť,“ uviedol Xiao. „Na našom termoelektrickom zariadení je pekné to, že ho môžete nosiť a poskytuje vám konštantnú energiu.“

Pre lepšiu ilustráciu, ako si vedci predstavujú túto technológiu, si môžete pozrieť video nižšie.

Len pre zaujímavosť, tento projekt nie je prvým, kde Xiao s kolegami sa snaží spojiť ľudí s elektronikou. V minulosti experimentovali napríklad  s elektronickou kožou, ktorá mala podobné vlastnosti, ako tá ľudská.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close