Vedci chcú skrotiť počasie pomocou teórie chaosu. Hovoria, že využitie ich práce v praxi si vyžaduje „obrovskú dávku opatrnosti“

Teória chaosu nás učí, že aj drobná zmena môže viesť k obrovským dôsledkom. Ako sa to uplatňuje na počasie?

Ovladanie pocasia_2
Zdroj: pixabay, Vosveteit.sk (koláž), clipartpngfree

Teória chaosu je časť matematiky a fyziky, ktorá sa zaoberá systémami, ktorých správanie je nemožné dlhodobo predpovedať. Ak vám tento názov nič nehovorí nevadí, no určite ste sa s touto teóriou už stretli. Na jej základe je vypracovaný aj takzvaný „efekt motýlích krídel“, ktorý hovorí, že aj tie najmenšie zmeny môžu mať obrovské a nepredpovedateľné dôsledky. Mávnutie motýlích krídel v Číne by podľa tejto teórie mohlo spustiť tornádo v Európe.

Vedci sa teraz na základe teórie chaosu pokúšajú ovládať počasie, píše portál IFL Science. Podľa nich by ľudstvo dokázalo znížiť riziko ničivých tornád, ak by dokázalo efekt motýlích krídel lepšie pochopiť. Lenže je niečo také vôbec možné? Ako píšu autori vo svojej práci, ich cieľom nie je počasie ovládať a natrvalo zmeniť našu prírodu. Hľadajú spôsob, ako vyvolať jemné zmeny, ktoré sú v rámci prirodzenej premenlivosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kontrola nad počasím

S teóriou chaosu pracujú opačne. Nesnažia sa študovať malé udalosti a ich možný obrovský dopad na počasie, ale namiesto toho študujú veľkú udalosť a snažia sa prísť na to, čo k nej mohlo viesť. Na základe toho sa im podarilo vypracovať novú metodológiu toho, ako študovať kontrolu počasia.

„Na základe pozorovania rôznych systémových simulácií sme dokázali navrhnúť experiment, ktorý by nám umožnil študovať predpovedateľnosť počasia. Táto práca ale vzniká za predpokladu, že hodnoty v prírode nemožno zmeniť, no môžeme zmeniť myšlienku toho, čo môže byť pozmenené,“ vysvetľuje Takemasa Miyoshi, vedúci štúdie.

Autori štúdie sú ale opatrní, čo sa týka uplatnenia ich metodológie do reálneho sveta. Hoci v rámci práce študovali schopnosť predpovedať a čiastočne pozmeniť počasie, dôrazne opakujú, že to nie je ich cieľom. Akékoľvek praktické využitie ich výskumu si podľa ich slov vyžaduje „obrovskú dávku opatrnosti“.

Ako nás efekt motýlích krídel učí, aj malá zmena môže dospieť k obrovským dôsledkom, či už sú pozitívne, alebo negatívne. Vedci musia preto zvážiť a prehodnotiť každý potenciálny dopad, ktorý by určitá zmena mala na celé ľudstvo. Klimatická kríza pokračuje a ak sa ju ľudstvu nepodarí vyriešiť, hrozia nám extrémnejšie výkyvy počasia. Táto práca by podľa autorov jedného dňa mohla byť rozdiel medzi životom a smrťou.

Schopnosť kontrolovať počasie je sen, ktorý má ľudstvo už pomerne dlhú dobu. V tomto odvetví hrá teória chaosu dôležitú úlohu. Edward Lorenz v roku 1963 dokázal, že aj tá najmenšia zmena hodnôt môže viesť k diametrálne odlišným výsledkom. V jeho práci svetu ukázal takzvaného Lorenzovho motýľa, čo je graf, ktorý nám ukazuje, ako môže drobná zmena viesť k úplne odlišným výsledkom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre